Memrise: zamień naukę nowych słówek, wzorów i kodu w zabawę

Memrise: zamień naukę nowych słówek, wzorów i kodu w zabawę

Memrise: zamień naukę nowych słówek, wzorów i kodu w zabawę
Redakcja
14.09.2015 09:42

Języków obcych, ale nie tylko języków możemy uczyć się na wiele różnych sposobów. Najczęściej nauka wymaga od nas czasu i konsekwentnego powtarzania, aby nowe informacje się utrwaliły. Dzięki aplikacji Memrise cały ten proces staje się znacznie przyjemniejszy i łatwiejszy: program łączy w sobie niewielkie gry, zabawę, a także innowacyjne metody przyswajania wiedzy.

Memrise to niewielka, ale za to bardzo rozbudowana i całkowicie darmowa aplikacja do nauki słownictwa. Znajdziemy tu wiele różnych kursów związanych z najróżniejszą tematyką. Podstawą są oczywiście te związane z nauką słówek w językach obcych, ale dostępne jest także wiele innych lekcji z różnych dziedzin: matematyki, biologii, fizyki, informatyki, sztuki czy choćby ciekawostki związane ze światem. Wszystkie z nich dotyczą oczywiście elementów pamięciowych, bo właśnie do ich trenowania tego została stworzona ta aplikacja.

350142485416404929

Po uruchomieniu aplikacji konieczne jest zalogowanie się do swojego konta lub utworzenie nowego – dzięki niemu dane o naszych postępach są synchronizowane, z aplikacji możemy więc korzystać na wielu urządzeniach, a także z poziomu przeglądarki internetowej. Smartfon i tablet nie jest więc do niczego potrzebny, stanowią jednak wygodną metodę przypominania w sytuacjach, gdy mamy na to nieco czasu (np. podczas podróży autobusem, tramwajem). Następnie wybieramy jeden z dostępnych kursów. Te zostały podzielone na językowe (np. angielski, chiński, rosyjski, niemiecki), a także inne z kategorii takich jak historia, literatura, praca i kariera czy rozrywka. Kursy są dostępne zarówno w języku polskim, jak i innych. Oczywiście najwięcej z nich bazuje na tym, iż potrafimy się już posługiwać językiem angielskim.

350142485416536001

Sposoby nauki dostępne w Memrise są badane przez Uniwersytet Londyński: to teoretycznie proste gry pamięciowe, które pozwalają jednak na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów. Po wybraniu kursu użytkownik przechodzi do nauki nowych słówek. Te są prezentowane w formie pisanej, w niektórych przypadkach dodatkowo aplikacja odtwarza nagranie audio. Najważniejsze są jednak grafiki-memy tworzone przez społeczność skupioną w ramach Memrise. Mają one na celu przyśpieszenie zapamiętywanie przez skojarzenia – niekiedy oczywiste, niekiedy kompletnie absurdalne (np. niemieckie sollen obrazowane przez solniczkę), jednak dzięki temu unikatowe i co za tym idzie, bardzo skuteczne.

350142485416667073

Ćwiczenia dostępne w Memrise dzielą się na kilka kategorii. Niektóre wymagają wyboru odpowiedniego słowa z listy dostępnych, inne wpisywania poszczególnych jego liter. Znajdziemy tu tryb szczegółowego przypominania mającego na celu umacnianie wiedzy, a także szybkich powtórek. Wszystko to w obie strony: czasami tłumaczymy z np. języka angielskiego na polski, a czasami odwrotnie. Silnik programu w sposób adaptacyjny śledzi nasze postępy, a także zbiera informacje o wszystkich słówkach, które wymagają poprawy i większego nakładu czasu. Użytkownik może w dowolnym momencie zdecydować, jak wiele nowych słówek będzie prezentowanych w ramach jednej sesji, w odpowiednim czasie wyłączy także system dźwiękowy, gdyby ten był przeszkodą dla np. otoczenia.

Program nie pozwoli o sobie zapomnieć i co określony czas będzie przypominał o nauce. Oprócz tego pozwala na połączenie konta z Facebookiem, udostępnianie postępów innym użytkownikom i rywalizowanie z nimi. Memrise jest aplikacją udostępnianą bezpłatnie, dostępną w języku polskim. Producent oferuje bardziej rozbudowaną wersję Premium z abonamentem rocznym. Program znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu w wersjach dla Androida, a także iOS. Zachęcamy do jego wypróbowania i podzielenia się wrażeniami.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)