Menedżer haseł LastPass Premium podrożał. Co oferuje darmowa wersja?

Menedżer haseł LsstPass podrożał. Za darmo wciąż można mieć KeePass
Menedżer haseł LsstPass podrożał. Za darmo wciąż można mieć KeePass

05.03.2019 14:41, aktual.: 05.03.2019 15:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Często polecamy korzystanie z menedżera haseł i generowanie silnych haseł z jego pomocą, ale w lutym wybór nieco się zawęził – przynajmniej dla osób, które oszczędzają. Popularny LastPass w wersji Premium podrożał o dolara miesięcznie.

Darmowy czy płatny?

LastPass jest dostępny w kilku wersjach dla użytkowników domowych i biznesowych, z czego najprostsza jest wciąż dostępna za darmo. LastPass Free oferuje generator haseł, możliwość udostępnienia danych logowania jednej osobie bez jawnego podawania hasła i prosta autoryzacja dwuskładnikowa. Od 2015 roku darmowe konta mogą korzystać także z synchronizacji haseł między urządzeniami, także między mobilnymi i PC. Aplikacja może też przechowywać szyfrowane notatki i sprawdzać, czy używane hasła nie zostały udostępnione przez osoby trzecie. Usługa ta działa podobnie do Have I Been Pwnd.

Bardziej zaawansowane funkcje wymagają płacenia abonamentu. LastPass Premium daje nam dostęp do takich funkcji jak szyfrowane przechowywanie plików (1 GB), bardziej zaawansowana autoryzacja dwuskładnikowa (YobiKey, Sesame, czytnik linii papilarnych) czy możliwość uzyskania awaryjnego dostępu do swojej kolekcji haseł. Abonament rodzinny obejmuje licencje dla 6 osób i możliwość centralnego zarządzania niektórymi obiektami.

LastPass podrożał drugi raz w ciągu dwóch lat. W 2017 roku abonament Premium został podniesiony z 1 dolara do 2 dolarów, w lutym 2019 roku zaś cena wynosi już 3 dolary, jeśli opłacimy go na rok z góry. Podwyżki cen zbiegły się w czasie z przejęciem menedżera haseł LastPass przez LogMeIn, producenta Hamachi, popularnego programu do konfiguracji VPN.

Przykładowa lista haseł LastPass widoczna w przeglądarce
Przykładowa lista haseł LastPass widoczna w przeglądarce

LastPass, KeePass czy 1Pawwsord?

LastPass Premium nie jest drogi w porównaniu do innych płatnych menedżerów haseł, ale podwyżka cen nigdy nie cieszy. 1Password kosztuje obecnie o 1 centa mniej. Niezmiennie za darmo można mieć niemal równie rozbudowany menedżer haseł KeePass, którego kod źródłowy jest otwarty, co gwarantuje możliwość samodzielnej analizy działania programu. Poniżej zebrałam kilka najbardziej popularnych cech różnych menedżerów haseł, co powinno ułatwić wybór.

NazwaLastPassFreeLastPassPremium1PasswordKeePass
SzyfrowanielokalneAES-256hashowaniePBKDF2SHA-256lokalneAES-256hashowaniePBKDF2SHA-256AES-256tajnykluczlokalnytransmisjaTLS/SSLlokalneAESTwofishhashowanieSHA-256Synchronizacjaibackuptak(kontoonline)tak(kontoonline)tak(kontoonline)tak(plikdysksieciowyiinne)Różnesystemyirozszerzeniaprzeglądarektaktaktaktak(różnychproducentów)GeneratorhasełtaktaktaktakUwierzytelnianiedwuskładnikoweprostezaawansowanetaktak(dziękiwtyczkom)Audythasełtak(wycieki)tak(wycieki)tak(duplikatysłabehasławycieki)nieUdostępnianielogowaniainnymdlajednejosobydlawieluosóbwwersjirodzinnejdlawieluosóbniePrzechowywanieinnychdanychnotatki1GBnapliki1GBnaplikinotatkiwbaziehaseł

Jak widać, korzystanie z darmowego wariantu LastPass nie jest złym wyjściem, przesiadka na KeePass zaś daje szerokie możliwości korzystania z dostępnych wtyczek. Choć menedżery haseł bywają wadliwe, lepsze takie zabezpieczenie, niż słabe lub powtarzające się hasła.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (141)