Microsoft „kupił” Netscape Navigator — miliard za patenty kultowej przeglądarki

Microsoft „kupił” Netscape Navigator — miliard za patenty kultowej przeglądarki

Wojciech Cybulski
09.04.2012 20:53, aktualizacja: 10.04.2012 09:06

Microsoft kupił od AOL duży pakiet patentów powiązanych z przeglądarką Netscape Navigator. Za wszystkie rozwiązania towarzyszące tej niegdyś najpopularniejszej przeglądarce świata Microsoft zapłacił aż 1 miliard dolarów.

Przeglądarka internetowa Netscape Navigator przez wiele lat była niekwestionowanym liderem Sieci. W latach 1995-1999 Netscape Navigator był najpopularniejszą przeglądarką na rynku, w szczytowym momencie korzystało z niej około 80% internautów. Przeglądarka została jednak wyparta przez Internet Explorera i uległa marginalizacji. Ostatnie stabilne wydanie ujrzało światło dzienne 20 lutego 2008 roku — był to Netscape Navigator 9.0.0.6. Od 1 marca 2008 roku przeglądarka nie jest już wpierana przez producenta.

Microsoft kupił od AOL spółkę zależną, która stała za rozwojem Netscape Navigator i towarzyszących mu aplikacji. Oznacza to, że gigant z Redmond wszedł w posiadanie wszystkich rozwiązań opracowanych przez Netscape. Jak informuje AllThingsD.com, pakiet obejmuje 800 patentów i został wyceniony na 1,056 miliarda dolarów. Microsoft uzyskał także licencje na szereg rozwiązań należących do AOL. Co ciekawe, transakcja niemal na pewno nie obejmuje praw do marki Netscape Navigator. Być może AOL zamierza wykorzystać markę Netscape przy promowaniu własnych produktów.

Transakcja zostanie sfinalizowana po spełnieniu wszystkich wymogów regulatorów rynku. Ma to nastąpić przed końcem tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)