Microsoft łata Windowsa: nowa aktualizacja rozwiązuje problem „czarnego pulpitu śmierci”

Microsoft łata Windowsa: nowa aktualizacja rozwiązuje problem „czarnego pulpitu śmierci”
Oskar Ziomek

13.06.2018 12:10, aktual.: 13.06.2018 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za nami kolejny wtorek, a do użytkowników Windowsa 10 trafia kolejna aktualizacja systemu, tym razem oznaczona jako KB4284835 i zmieniająca numer kompilacji na Build 17134.112. Nowy pakiet poprawek łata między innymi 50 luk związanych z bezpieczeństwem, ale nie zabrakło także poprawek dotyczących bezpośrednio funkcji i stabilności pracy systemu.

Wśród zmian znalazło się rozwiązanie kilku bardzo istotnych problemów. Na warsztat wzięto między innymi problem czarnego pulpitu śmierci, w wyniku którego użytkownicy po aktualizacji nie mogli korzystać z komputera. Wcześniej pojawiła się już łatka pozwalająca częściowo rozwiązać problem, ale teraz mowa ma być o kompleksowym rozwiązaniu mającym znaczenie dla wszystkich. Jak ogólnikowo tłumaczy sprawę Microsoft, problem z pustym pulpitem wynikał z niekompatybilności wcześniejszych poprawek instalowanych na części komputerów z Kwietniową Aktualizacją.

Poza tym nowa aktualizacja Windowsa rozwiązuje między innymi wcześniejsze kłopoty z regulacją jasności ekranu w części laptopów, problemy z uruchamianiem w niektórych sytuacjach paska gry i w ogóle gier w przypadku korzystania z części monitorów. Ponadto dodano obsługę formatu ciasteczek SameSite, a w Internet Explorerze naprawiono błąd uniemożliwiający korzystanie z nowej wersji usług lokalizacyjnych.

Jak to zwykle bywa, części znanych błędów nie udało się rozwiązać.
Jak to zwykle bywa, części znanych błędów nie udało się rozwiązać.

W kwestii bezpieczeństwa wspomnieć należy o nowym zabezpieczeniu, które ma uchronić przed ewentualnymi problemami z zagrożeniem Speculative Store Bypass, oznaczonego już wcześniej jako CVE-2018-3639. To kolejny wariant ataku Spectre, o którym głośno zrobiło się jeszcze pod koniec ubiegłego miesiąca. Zainteresowanych szczegółami odsyłam do wcześniejszej publikacji Adama na ten temat.

O wszystkich zmianach i szczegółach jak zwykle dowiedzieć się można ze strony wsparcia dla systemu Windows. Microsoft dodaje, że po zainstalowaniu pakietu łatek można napotkać na błąd podczas korzystania z udostępnianych folderów przy pomocy protokołu SMBv1. Jak na razie jedyne rozwiązanie to zmiana protokołu na SMBv2 lub SMBv3, co Microsoft dokładniej opisał w odrębnym artykule. Firma dodaje również, że prace nad rozwiązaniem tego problemu trwają i ma się ono pojawić jeszcze w czerwcu.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także