Poważny błąd w Windows 10: niedostępny pulpit da się naprawić tylko reinstalacją

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy Windowsa 10, którzy zainstalowali już kwietniową aktualizację systemu, skarżą się na kolejny problem uniemożliwiający im korzystanie z komputera. Przy próbie logowania do systemu kłopotem ma być niedostępny pulpit – komunikat wyświetlany na tle pustego pulpitu z czarnym tłem zamiast graficznej tapety.

Problem opisywany jest na forum Microsoftu od kilku dni. Przez ten czas kilkudziesięciu użytkowników potwierdziło, iż ta sama usterka pojawia się również u nich. Kłopotem jest niedostępna lokalizacja \systemprofile\Desktop w katalogu C:\WINDOWS\system32\config. System prosi o zweryfikowanie jej dostępności, ale komentujący zwracają uwagę, iż mimo wszelkich prób problem pozostaje aktualny i jedynym rozwiązaniem jest póki co reinstalacja systemu.

Systemowy komunikat sugeruje tymczasem sprawdzenie, czy dysk, na którym znajduje się wymagany plik, jest podłączony do komputera (mowa jest najczęściej o partycji C, więc w tym przypadku nie to powinno być kłopotem) lub zweryfikowanie połączenia sieciowego. Niesprawne może być przyczyną problemu, jeśli plik zlokalizowany jest właśnie w Sieci.

Jak dotąd nie pojawiła się reakcja ze strony Microsoftu. Nie można wykluczyć, że ewentualne rozwiązanie problemu pojawi się dopiero wraz z czerwcowym pakietem łatek dla systemu. Niestety jak dotąd proponowane przez użytkowników obejścia problemu nie są w stanie go rozwiązać – kilka osób, które zaniosły komputery do serwisów potwierdzają, że obecnie rozwiązaniem jest tylko reinstalacja Windowsa.

© dobreprogramy
s