Microsoft Mesh. Pomysł na spotkania w wirtualnej rzeczywistości i nie tylko

fot. Microsoft/YouTube
fot. Microsoft/YouTube

03.03.2021 10:59, aktual.: 06.03.2024 21:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na rozpoczętym wczoraj 2 marca 2021 r. wydarzeniu Microsoft Ignite nie zabrakło technologicznych nowości amerykańskiego potentata branży IT. Jedną z nich jest Microsoft Mesh, czyli nowa platforma rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR/AR). Jej twórcy zapowiadają ją jako wirtualną przestrzeń do odbywania zdalnych spotkań w ramach pracy, ale z ogromną dozą interaktywności.

Microsoft Mesh to najnowsze dzieło Alexa Kipmana, który jest ojcem takich gadżetów, jak Kinect i HoloLens. "Pomyśl sobie o swoich kolegach z różnych stron świata, a potem wyobraź sobie, że wszyscy pracujecie w tym samym fizycznym miejscu" - tak opisuje platformę Mesh jej twórca.

Mesh łączy elementy rzeczywistości wirtualnej (wcielanie się w postać na ekranie) z rozszerzoną (czyli wyświetlanie hologramów na obrazie, który widzimy) w coś, co nazywa się "rzeczywistością mieszaną". Początkowo postaci wyświetlane w takich spotkaniach będą wirtualnymi "awatarami", ale docelowo będziemy widzieć w nich trójwymiarowe modele nas samych.

  • fot. Microsoft/YouTube
  • fot. Microsoft/YouTube
[1/2] fot. Microsoft/YouTube

fot. Microsoft/YouTube

Nowe narzędzie Microsoftu będzie zgodne z kolaboracyjnymi programami firmy, w tym popularnymi Teamsami, jak również Microsoft Dynamics 365, ale integracja nastąpi w późniejszym czasie.

Najnowszy produkt Microsoftu nie jest jednak wyłącznie platformą do odbywania spotkań wirtualnych. Mesh jest stworzony w oparciu o architekturę Azure i gigant z Redmond liczy na to, że zainteresują się nią deweloperzy w szerszym stopniu.

Introducing Microsoft Mesh

Microsoft liczy na to, że przez udostępnienie Mesha na różne typy urządzeń - nie tylko hełmy VR, ale i smartfony, tablety i laptopy - technologia ma większe szanse przyjęcia się na rynku. Do tej pory poważnym ograniczeniem technologii VR/AR były koszty sprzętu - tutaj jest szansa tę barierę przełamać.

Amerykańska korporacja sięgnęła także po znanego reżysera Jamesa Camerona, deweloperów "Pokemon Go", firmę Niantic oraz współzałożyciela Cirque du Soleil, aby zachęcić szerszą publiczność do swojej technologii.

Inne zastosowania Mesh obejmują możliwość projektowania i pracowania nad trójwymiarowymi modelami, która może być przydatna dla inżynierów i architektów. Ponadto na materiałach reklamowych widzimy także możliwość odbycia spotkania z lekarzem, czy też wykorzystanie technologii dla kontrolerów lotów. Microsoft wyraźnie liczy na to, że w dobie pandemii potrzebne są nowe rozwiązania, dzięki którym swoją pracę można wykonywać nadal efektywnie.

Powodzenie projektu będzie zależało przede wszystkim od wsparcia deweloperów aplikacji oraz zainteresowania biznesów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)