Microsoft na CES: Kinect dla Windowsa, telefony i Windows 8

Microsoft na CES: Kinect dla Windowsa, telefony i Windows 8

10.01.2012 12:40, aktualizacja: 11.01.2012 11:01

Dziś w nocy polskiego czasu podczas targów CES (Consumer Electronics Show) swoją prezentację poprowadził Microsoft. Było to w pewnym sensie wystąpienie pożegnalne, gdyż od przyszłego roku Microsoft nie będzie obecny na targach, na których prezentuje swoje nowości od 14 lat.

Gwiazdą programu był interfejs Metro, który według CEO Microsoftu, Steve'a Ballmera, stawia ludzi na pierwszym miejscu. Jednak nowy interfejs, który już wkrótce znajdzie się na wszystkich systemach Microsoftu, niemal został przyćmiony przez niepozornego… Kinecta.

Jeśli chodzi o telefony i Windows Phone nie dowiedzieliśmy się z prezentacji niczego nowego. Do sklepów już wkrótce trafią HTC Titan z Windows Phone oraz zapowiadana wcześniej Nokia Lumia 900. Windows 8, który już niedługo osiągnie status bety, jest na targach wszechobecny. Prawie każdy producent laptopów i tabletów ma na swoim stanowisku urządzenia przystosowane do pracy z tym systemem — czy to z procesorem i5, czy to z Tegrą 3. Microsoft pokazał również coś nowego — Internet Explorera 10 w stylu Metro i grę Cut the Rope przepisaną na HTML5. Przeglądarka, mimo że jeszcze długo nie będzie ukończona, wydawała się szybka, ładna i przyjemna. Podobnie jak Cut the Rope. Szkoda, że gra nie działa na przeglądarce na Windows Phone i Microsoft nie ma zamiaru nic z tym robić. Gra jest dostępna pod adresem www.cuttherope.ie.

Obok metro gwiazdą programu był Kinect — sensor i kamera, które podłączone do konsoli Xbox 360 pozwalają zaangażować całe ciało i głos w grę i sterowanie urządzeniem. Jednak tym razem nie chodziło o konsolę (której nowej wersji zresztą nadal Microsoft nie zaprezentował). 1 lutego do sklepów trafi zmodyfikowana wersja kontrolera przeznaczona dla Windowsa, która nie traci precyzji nawet jeśli użytkownik siedzi 50 cm od sensora (Kinect dla konsoli wymaga, aby gracz znajdował się przynajmniej 1,5m od urządzenia). A ponieważ Microsoft od dłuższego czasu idzie w kierunku promowania swoich produktów jako „familijne”, nie mogło zabraknąć interaktywnego programu z Elmo i Groverem, oglądanego i częściowo sterowanego przez dziecko. Interaktywna Ulica Sezamkowa zostanie wydana w drugiej połowie tego roku. Należy zaznaczyć, że Kinecta dla Windowsa nie da się używać z konsolą.

Kinect jest ciekawym urządzeniem i dobrze mu idzie podbijanie zarówno świata graczy, jak i elektroników i konstruktorów. W minionym roku sprzedanych zostało 18 milionów sensorów do konsoli, a samych Xboksów 360 od premiery sprzedało się 66 milionów. Usługa Xbox LIVE ma już 40 milionów członków i nie zanosi się na spadek popularności konsoli Microsoftu.

Kinect był obecny na tegorocznym CES nie tylko na prezentacji Microsoftu. Chaotic Moon Labs zaprezentował podczas targów elektryczną deskorolkę, za której sterowanie odpowiadają sygnały zebrane przez Kinecta i przetworzone przez tablet Samsunga z Windowsem 8 na pokładzie.

Bioware, zgodnie z oczekiwaniami, zademonstrował Mass Effect 3 z obsługą Kinecta, a producenci telewizorów (Samsung, LG) wystartowali w wyścigu telewizorów sterowanych gestami i głosem. Zapowiada się ciekawy rok dla miłośników naturalnych interfejsów.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)