Microsoft oskarżony o rasizm. Przez białą wokalistkę

Microsoft oskarżony o rasizm. Przez białą wokalistkę

Jade Thirlwall, fot. Instagram
Jade Thirlwall, fot. Instagram
Piotr Urbaniak
09.06.2020 14:32

Czkawką odbiły się Microsoftowi zwolnienia redaktorów MSN, których, przypomnijmy, zastąpiono sztuczną inteligencją. Przez błąd AI spółka musi zmagać się z oskarżeniem o rasizm.

Jade Thirlwall to brytyjska piosenkarka popowa, która występuje w grupie zwącej się Little Mix. W skład zespołu wchodzą cztery kobiety. Jedna z nich, Leigh-Anne Pinnock, jest ciemnoskóra. Przy czym sama Thirlwall, prócz działalności artystycznej, znana jest także z ostrych wypowiedzi w sprawie równości rasowej i tolerancji. Utrzymuje, że w czasach szkoły średniej sama wielokrotnie padła ofiarą rasizmu.

Na początku czerwca Thirlwall wzięła udział w podcaście dziennika Independent, gdzie również szeroko dzieliła się swoimi przemyśleniami. Traf chciał, że robot zaindeksował materiał w agregatorze MSN.com, ilustrując go jednak zdjęciem ciemnoskórej Pinnock.

Kobieta – jako urodzona w Anglii, choć niebędąca czystej krwi Europejką – rozpoczęła krucjatę przeciwko Microsoftowi. – Obraża mnie, że nie można odróżnić od siebie dwóch kolorowych kobiet spośród czterech członków grupy – napisała w komentarzu na Instagramie, co szybko podchwyciły największe brytyjskie media, w tym m.in. The Guardian.

Abstrahując od oceny zachowania celebrytki, uwagę przykuwa jedno. Mniej niż pół miesiąca wystarczyło, aby rola AI w redagowaniu serwisu MSN.com zaczęła być kwestionowana. Mimo iż początkowo Microsoft z bardzo dużym przekonaniem wypowiadał się o swoich rozwiązaniach. Czego więc nie insynuowaliby giganci, jak na dłoni widać, że masowe zastępowanie ludzi maszynami to wciąż bardziej Sci-Fi niż realna możliwość.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)