Microsoft przedłuża prawo do downgrade'u dla Windows 7

Microsoft przedłuża prawo do downgrade'u dla Windows 7

Wojciech Kowasz
13.07.2010 11:15

Dzisiaj koniec wsparcia technicznego dla Windows XP Service Pack 2. Nie jest to jednak dzień całkowicie złych informacji dla użytkowników wydanego w 2001 roku systemu - Microsoft postanowił przedłużyć możliwość instalacji Windows XP lub (co zdarza się rzadziej) Windows Vista w ramach licencji na Windows 7.

Przypomnijmy, na czym polega tzw. prawo do obniżenia wersji (downgrade). Posiada je każdy, kto zakupi wersję OEM systemu Windows 7 w edycjach Professional lub Ultimate. Dzięki temu w ramach posiadanej licencji możliwe jest usunięcie Windows 7 z komputera i zainstalowanie w jego miejsce systemu Windows XP Professional lub Windows Vista Business/Ultimate. Początkowo prawo to jednak miało być ograniczone do momentu wydania pierwszego Service Packa lub do 18 miesięcy od premiery wersji RTM - zależnie od tego, co nastąpi wcześniej. Service Pack 1 zbliża się jednak wielkimi krokami, a zainteresowanych downgradem nie brakuje...

W związku z tym Microsoft poinformował na blogu zespołu produktowego Windows, że przedłuża prawo do obniżenia wersji. Nie podano konkretnie, jaki jest nowy termin wygaśnięcia prawa do downgrade'u. Z lektury bloga wynika jednak, że prawo to będzie obowiązywało przez cały "czas życia" Windows 7, czyli prawdopodobnie przynajmniej do 2015 roku. Microsoft jednocześnie przypomniał również politykę względem sprzedawców, którzy mogą sprzedawać wersje pudełkowe poprzedniej wersji Windows przez rok od premiery najnowszej wersji, a wersję OEM - przez dwa lata. Oznacza to, że Windows Vista będzie dostępny w sprzedaży do 22 października 2010, a z nowymi komputerami będzie można go zakupić do 22 października 2011.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)