Microsoft robi to lepiej: stary Office 2011 na Maka bezużyteczny na nowym macOS-ie

Microsoft robi to lepiej: stary Office 2011 na Maka bezużyteczny na nowym macOS-ie

Microsoft robi to lepiej: stary Office 2011 na Maka bezużyteczny na nowym macOS-ie
31.08.2017 15:31

Wielu użytkowników macOS-a decyduje się na korzystanie zbiurowych narzędzi Microsoftu. Zainstalowanie pakietu Office naMaku, mimo pewnych ograniczeń w porównaniu do wersji windowsowej,daje po prostu możliwość bezproblemowej pracy z dokumentami Worda,Excela czy PowerPointa. Szczególne znaczenie odegrał tu wydany 6lat temu Microsoft Office for Mac 2011 – daleko bardziejkompatybilny z wydaniem na Windowsa niż poprzednie wersje. Niestetyjego czas się skończy. Użytkownicy będą musieli kupić nowąwersję, Microsoft Office for Mac 2016.

Microsoft Office for Mac 2011 okazał się wielkim hitem wśródużytkowników komputerów Apple – nie tylko upodobnił sięinterfejsem do wersji windowsowych dzięki wprowadzeniu znanej zOffice 2007 wstążki, ale też wróciło do niego wsparcie dla makrVBA, dzięki czemu mógł znów być poważnie wykorzystywany wzastosowaniach biznesowych. Wszystko to sprawiło, że stał sięnajpopularniejszym pakietem biurowym na Mac OS-ie X, wygrywającnawet z dostarczanym przez Apple’a darmowym pakietem iWork.

Sześć lat to jednak sporo czasu. Po wydaniu trzech ServicePacków do tej wersji pakietu biurowego i ostatniej aktualizacji (dowersji 14.7.5) dwa miesiące temu, firma z Redmond ostateczniezakończywsparcie 10 października br. – oznaczać to będzie koniecpoprawek bezpieczeństwa czy pomocy technicznej. Nie oznaczało tojednak, że oprogramowanie przestanie działać.

Microsoft Office for Mac 2011 – już nie na Makach z nową wersją macOS-a
Microsoft Office for Mac 2011 – już nie na Makach z nową wersją macOS-a

Sytuacja zmieni się wraz z wydaniem przez Apple najnowszej wersjimacOS-a, 10.13 High Sierra. Microsoft poinformował właśnie ostaniewsparcia dla swoich pakietów biurowych na tym nowym systemie.Otwarcie informuje, że programy Word, Excel, PowerPoint, Outlook iLync w ogóle nie były testowane na High Sierra, nie będzie teżdla nich żadnego wsparcia na tym systemie. Jedynym rozwiązaniem dlaużytkowników jest sięgnięcie po najnowszą (co najmniej 15.35)wersję Office 2016 for Mac – wcześniejsze (do 15.34) nie sąwspierane, mogą wystąpić problemy z uruchomieniem aplikacji.

Brak testów i wsparcia dla Office 2011 niestety w tym wypadkuoznacza, że sześcioletni pakiet biurowy Microsoftu w ogóle niebędzie nadawał się do użytku na nowym systemie Apple’a.Sprawdziliśmy stary pakiet biurowy w systemie 10.13 Developer Beta 8(build 17A358a). Owszem, zainstalował się, owszem uruchomił się,ale działanie było daleko bardziej powolne niż w macOS-ie 10.12Sierra, wiele elementów interfejsu użytkownika było rysowanychniepoprawnie, oraz co najgorsze, zawieszał się przy pierwszejlepszej okazji.

Stareńki Word na najnowszym Windowsie działa bez zarzutu
Stareńki Word na najnowszym Windowsie działa bez zarzutu

Ponownie okazuje się, że jeśli chodzi o wstecznąkompatybilność, Microsoft naprawdę robi dobrą robotę na swojejplatformie – na najnowszym Windowsie 10 bez praktycznie żadnychproblemów jest w stanie uruchomić nawet prehistorycznego Wordfor Windows 95. Użytkownikom mac OS-a pozostaje regularnekupowanie nowych wersji produktów. Z aktualizacji do High Sierry zrezygnować nie mogą, w wypadku Apple aktualizacja systemu wiąże się bowiem z porzuceniem wsparcia dla poprzednich wersji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)