Microsoft skonstruował narzędzie wykrywające technologię deepfake

Microsoft skonstruował narzędzie wykrywające technologię deepfake

Narzędzie do wykrywania technologii deepfake (blog.microsoft.com)
Narzędzie do wykrywania technologii deepfake (blog.microsoft.com)
02.09.2020 03:49, aktualizacja: 02.09.2020 17:08

Microsoft opracował narzędzie o nazwie Microsoft Video Authenticator, które ma wykrywać, czy dany materiał powstał przy pomocy technologii deepfake. Oprogramowanie analizuje zdjęcia i filmy wideo, a następnie szacuje prawdopodobieństwo, że jest ono oszustwem.

Nowe narzędzie Microsoftu działa poprzez wykrywanie cech, które są unikalne dla podróbek, ale niekoniecznie widoczne dla ludzi, którzy na nie patrzą. Cechy to m.in. subtelne zaniki części obrazu i niewidoczne granice pomiędzy elementami dodanymi a oryginalnym materiałem. Jak informuje amerykańska firma, narzędzie będzie początkowo dostępne dla organizacji politycznych i medialnych "zaangażowanych w proces demokratyczny".

Drugie nowe narzędzie Microsoftu, również ogłoszone we wtorek, pozwoli twórcom filmów zdobyć od firmy certyfikat, potwierdzający że zawartość wideo jest autentyczna.

Tego rodzaju technologia nie rozwiązuje problemu permanentnie. A to dlatego, że SI używana do generowania fałszywych filmów może ciągle się uczyć i doskonalić.

Jednak według jej twórców w krótkiej perspektywie, na przykład podczas zbliżających się wyborów w Stanach Zjednoczonych, może być to użyteczne narzędzie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)