Microsoft tłumaczy, dlaczego Windows 7 od miesiąca nie umie się zaktualizować

Microsoft tłumaczy, dlaczego Windows 7 od miesiąca nie umie się zaktualizować

Microsoft tłumaczy, dlaczego Windows 7 od miesiąca nie umie się zaktualizować
23.09.2018 12:17, aktualizacja: 23.09.2018 17:15

Spora grupa osób, które w sierpniu i we wrześniu próbowała zaktualizować Windowsa 7, nie mogła przeprowadzić instalacji do końca. Proces kończył się błędem oznaczonym jako 0x8000FFFF. Nie można było zainstalować comiesięcznych łatek ani krytycznych poprawek bezpieczeństwa na maszynach, na których ten błąd się pojawiał.

Dokumentacja Microsoftu nie podawała żadnego powodu – można było jedynie dowiedzieć się, że jest to znany błąd, a rozwiązaniem może być instalacja poprawek KB3177467… sprzed prawie dwóch lat. Rozwiązanie jest skuteczne, ale trudno było dojść do tego, co spowodowało ten problem.

Microsoft opublikował artykuł tłumaczący, dlaczego doszło do takiej sytuacji i dlaczego błąd tak długo nie został znaleziony. Jego historia sięga października 2016 roku, kiedy to została wydana poprawka KB3177467, czyli Servicing Stack Update for Windows 7 Service Pack 1. Poprawka nie została oznaczona jako krytyczna i nie jest to aktualizacja dotycząca bezpieczeństwa Windowsa 7, więc użytkownicy mogli ją pominąć. Łatki Servicing Stack Update, czyli SSU, wydawane okresowo, i choć można ich nie instalować, bywają niezbędne w dalszym procesie aktualizacji. Ich obecność w systemie ma zagwarantować spójność i gotowość systemu do przyjmowania kolejnych, także krytycznych poprawek.

Przez takie oznaczenie wielu użytkowników mogło tego SSU nie zainstalować na swoich komputerach z Windowsem 7. Zbieg okoliczności spowodował, że przez niemal dwa lata nie odczuli żadnych skutków swojej decyzji i wiele osób zdążyło o niej zapomnieć. Dopiero sierpniowa aktualizacja dla Windowsa 7 SP2 (w roku 2017 wydany został kolejny Service Pack) powodowała problem, gdyż nie można było zainstalować ważnych poprawek bezpieczeństwa.

Pozostaje pytanie, dlaczego ten problem nie został wcześniej wychwycony. Microsoft przyznał, że wydawane na bieżąco poprawki są testowane jedynie na systemach, które mają zainstalowane wszystkie poprzednie łatki. Podczas testów założono, że aktualizacja nie trafi na system bez KB3177467, bo taki system nie powinien w ogóle istnieć. Gdyby poprawka została oznaczona jako krytyczna, nie byłoby tego zamieszania.

By rozwiązać ten problem Microsoft zamierza wydać KB3177467 ponownie, wraz z październikowymi „wtorkowymi” aktualizacjami. Poprawka zostanie oznaczona jako ważna i związana z bezpieczeństwem, by zagwarantować, że żaden z użytkowników jej nie przegapi. W przyszłości SSU także będą oznaczane jako krytyczne, by uniknąć podobnych problemów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)