Microsoft udostępnia exFAT firmie Panasonic

Microsoft udostępnia exFAT firmie Panasonic

Grzegorz Niemirowski
26.02.2010 20:45

Microsoft zawarł umowę z firmą Panasonic o udzieleni licencji na wykorzystanie systemu plików exFAT (Extended File Allocation Table). Szczegóły finansowe porozumienia nie zostały ujawnione. Dodatkowo Microsoft udzielił także licencji na format FAT32 z obsługą długich nazw plików.

Według Microsoftu umowa jest przykładem na to, że Microsoft jest chętny do udostępniania wartościowej własności intelektualnej aby zwiększać poziom innowacyjności w państwie (USA). W grudniu w ramach popularyzacji formatu exFAT Microsoft udostępnił firmom Canon, Sanyo i SanDisk, pobierając od każdej z nich 300 tysięcy dolarów.

exFAT, znany też jako FAT64, oferuje możliwość zapisywania bardzo dużych plików. W jego przypadku limit wynosi 64 ZB, podczas gdy dla FAT32 były to zaledwie 4 GB. Podobnie jak w NTFS możliwe jest ustawianie uprawnień do plików. Jest też większa swoboda zapisywania czasu, może być on zapisywany jako UTC i z rozdzielczością 1/100 sekundy. Opcja ta jest przydatna np. przy wykonywaniu zdjęć seryjnych. Choć jest to dokładność 200 razy większa niż w przypadku FAT32 i jednak i tak daleko jej do NTFS, gdzie czas zapisu/modyfikacji pliku jest zapisywany z rozdzielczością 100 ns. Obsługiwane są też transakcje, które zabezpieczają przed błędami zapisu. Jeśli wystąpi błąd zapisu, jest on wycofywany w całości. Nie ma więc sytuacji w której zapisu dokonano jedynie częściowo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)