Microsoft ulepszył rozpoznawanie twarzy: płeć i kolor skóry nie będą już problemem

Microsoft ulepszył rozpoznawanie twarzy: płeć i kolor skóry nie będą już problemem

Microsoft ulepszył rozpoznawanie twarzy: płeć i kolor skóry nie będą już problemem
26.06.2018 15:35

Microsoft ogłosił, że usprawnił autorską technologię rozpoznawania twarzy. Udało się rozwiązać wcześniejsze problemy, które obejmowały m.in. rozpoznawanie kobiet o ciemniejszym kolorze skóry. Teraz oprogramowanie powinno być odczuwalnie skuteczniejsze.

Ostatnie badania wykazały, że dostępne komercyjne rozwiązania dotyczące rozpoznawania twarzy nie zawsze zapewniają identyczną skuteczność. Najlepiej bowiem mają radzić sobie z mężczyznami o białym kolorze skóry. Z kolei w przypadku kobiet, zwłaszcza o ciemniejszej karnacji, ich skuteczność spada.

Wprowadzone zmiany pozwoliły firmie Microsoft usprawnić stosowane oprogramowanie. Liczba błędów podczas rozpoznawania mężczyzn i kobiet o ciemniejszej skórze zmniejszyła się 20-krotnie. Natomiast dla wszystkich kobiet Microsoft podaje 9 razy mniejszy wskaźnik błędów.

źródło: microsoft.com
źródło: microsoft.com

Microsoft zwraca uwagę, że zastosowana sztuczna inteligencja wcześniej dostała zbyt mało próbek, aby być skuteczniejszą. Zabrakło m.in. zdjęć kobiet o ciemniejszej skórze. Jeśli system rozpoznawania ma zawsze zapewniać wysoką skuteczność, to należy wcześniej wprowadzić większą ilość danych z odpowiednim uwzględnieniem płci i kolorów skóry. Microsoft słusznie zauważa, że wyzwaniem są również różne fryzury, okulary i inna biżuteria. Wszystko to musi zostać uwzględnione na etapie uczenia się algorytmu rozpoznającego twarz.

Firma z Redmond udostępnia swoją technologię rozpoznawania twarzy w ramach Face API na platformie Azure. Może ona zostać wykorzystana do identyfikowania osób na zdjęciach, np. w celu automatycznego stworzenia albumu ze znajomym. Technologia potrafi również wykrywać emocje, podać przybliżony wiek oraz wyszukać ludzi o podobnych twarzach.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)