Microsoft ulepszył rozpoznawanie twarzy: płeć i kolor skóry nie będą już problemem

Microsoft ulepszył rozpoznawanie twarzy: płeć i kolor skóry nie będą już problemem

26.06.2018 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft ogłosił, że usprawnił autorską technologię rozpoznawania twarzy. Udało się rozwiązać wcześniejsze problemy, które obejmowały m.in. rozpoznawanie kobiet o ciemniejszym kolorze skóry. Teraz oprogramowanie powinno być odczuwalnie skuteczniejsze.

Ostatnie badania wykazały, że dostępne komercyjne rozwiązania dotyczące rozpoznawania twarzy nie zawsze zapewniają identyczną skuteczność. Najlepiej bowiem mają radzić sobie z mężczyznami o białym kolorze skóry. Z kolei w przypadku kobiet, zwłaszcza o ciemniejszej karnacji, ich skuteczność spada.

Wprowadzone zmiany pozwoliły firmie Microsoft usprawnić stosowane oprogramowanie. Liczba błędów podczas rozpoznawania mężczyzn i kobiet o ciemniejszej skórze zmniejszyła się 20-krotnie. Natomiast dla wszystkich kobiet Microsoft podaje 9 razy mniejszy wskaźnik błędów.

źródło: microsoft.com
źródło: microsoft.com

Microsoft zwraca uwagę, że zastosowana sztuczna inteligencja wcześniej dostała zbyt mało próbek, aby być skuteczniejszą. Zabrakło m.in. zdjęć kobiet o ciemniejszej skórze. Jeśli system rozpoznawania ma zawsze zapewniać wysoką skuteczność, to należy wcześniej wprowadzić większą ilość danych z odpowiednim uwzględnieniem płci i kolorów skóry. Microsoft słusznie zauważa, że wyzwaniem są również różne fryzury, okulary i inna biżuteria. Wszystko to musi zostać uwzględnione na etapie uczenia się algorytmu rozpoznającego twarz.

Firma z Redmond udostępnia swoją technologię rozpoznawania twarzy w ramach Face API na platformie Azure. Może ona zostać wykorzystana do identyfikowania osób na zdjęciach, np. w celu automatycznego stworzenia albumu ze znajomym. Technologia potrafi również wykrywać emocje, podać przybliżony wiek oraz wyszukać ludzi o podobnych twarzach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)