Microsoft uniknie pozwu zbiorowego w sprawie WGA
Amerykański sąd federalny wydał decyzję w sprawie pozwu dotyczącego metody dostarczania narzędzia Windows Genuine Advantage (WGA) użytkownikom systemu operacyjnego Windows XP. Niewątpliwie werdykt można uznać za spory sukces prawników Microsoftu, bowiem firma ta uniknie pozwu zbiorowego.
22.01.2010 | aktual.: 22.01.2010 14:45
Przypomnijmy, że cała sprawa rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy to zarzucono firmie Microsoft, że dostarczyła WGA na komputery użytkowników w niewłaściwy sposób (odbyło się to przy pomocy automatycznych aktualizacji, a sama poprawka oznaczona była jako łatka o wysokim priorytecie). Co więcej, wiele emocji wzbudziło również samo działanie tego narzędzia, które wysyłało na serwery Microsoftu informacje umożliwiające identyfikację poszczególnych komputerów. Po ujawnieniu tych faktów przeciwko firmie z Redmond wniesiono pozew, którego jednym z celów miało być wypłacenie wszystkim poszkodowanym użytkownikom odszkodowań. Oskarżyciel chciał zaklasyfikowania sprawy jako zbiorowej, co umożliwiłoby przystępowanie do niej wszystkim zainteresowanym bez konieczności składania pozwu indywidualnego. Odszkodowanie mogłoby wówczas sięgnąć wielu milionów dolarów, bo mógłby się po nie zgłosić praktycznie każdy użytkownik Windows XP.
Decyzja amerykańskiego sądu wydaje się więc być sporym sukcesem prawników Microsoftu. Obecnie każdy użytkownik, który ucierpiał w wyniku WGA musi wystąpić z indywidualnym wnioskiem o odszkodowanie. Wiąże się to oczywiście ze sporymi kosztami, które wielokrotnie przewyższyć mogą kwotę ewentualnego odszkodowania. Co za tym idzie, złożenie pozwu stało się obecnie znacznie bardziej ryzykowne niż w przypadku sprawy o charakterze zbiorowym.
Przypomnijmy, że w systemie Windows 7 WGA zostało zastąpione innym narzędziem mającym spełniać podobną rolę – WAT. Niebawem mechanizm ten pojawi się również na Viście (komputery korzystające z Windows XP nadal korzystać będą z WGA). Wygląda więc na to, że oskarżyciel osiągnął przynajmniej jeden z założonych celów – eliminację Windows Genuine Advantage z nowszych wersji systemów Microsoftu.