Microsoft wydaje bezpłatnie iSCSI Software Target

Microsoft wydaje bezpłatnie iSCSI Software Target

Wojciech Kowasz
05.04.2011 15:42

Użytkownicy serwerów opartych o Windows zyskali dzisiaj bardzo atrakcyjną możliwość uruchomienia targetu iSCSI bez konieczności posiadania rzadko spotykanego systemu Windows Storage Server.

Microsoft udostępnił bezpłatnie do pobrania iSCSI Software Target 3.3, czyli usługę umożliwiającą wystawienie woluminu dyskowego w sieci za pośrednictwem protokołu iSCSI. Taki wolumin można następnie zmapować na dowolnym systemie obsługującym iSCSI, dzięki czemu widoczny jest on jak każdy inny dysk podłączony fizycznie do komputera. Dotychczas iSCSI Software Target nie był dostępny oddzielnie do pobrania i produkcyjnego wykorzystania, a występował jako element Windows Storage Server - specjalistycznej wersji Windows preinstalowanej na niektórych macierzach sieciowych (NAS). Te z kolei należą raczej do rzadkości, zwłaszcza na naszym rynku.

Teraz iSCSI Software Target 3.3 można pobrać bezpłatnie i zainstalować na dowolnym systemie Windows Server 2008 R2, najlepiej z dodatkiem Service Pack 1. Licencja pozwala na produkcyjne wykorzystanie takiego targetu, więc z powodzeniem można stworzyć w oparciu o iSCSI klaster dla np. baz danych czy maszyn wirtualnych. Niestety oprogramowanie nie pracuje ze starszymi wersjami Windows Server, nie da się też z niego skorzystać na klienckim Windows 7.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)