Microsoft wydaje finalną wersję Internet Explorera 9

Microsoft wydaje finalną wersję Internet Explorera 9

Grzegorz Niemirowski
15.03.2011 01:34, aktualizacja: 15.03.2011 13:14

Firma Microsoft zaprezentowała finalną wersję przeglądarki Internet Explorer 9. Oficjalna premiera miała miejsce w Moody Theater podczas odbywającej się w Austin w Teksasie imprezy South by Southwest (SXSW), łączącej w sobie konferencje i festiwale poświęcone muzyce, filmowi i mediom.

Dziewiąta wersja Internet Explorera przyniosła bardzo dużo zmian, które pozwoliły Microsoftowi dogonić produkty konkurencyjne a w niektórych obszarach nawet je prześcignąć. Jest to efekt dużego wysiłku włożonego w wydajność i zgodność ze standardami a także na dużo większą skalę brania pod uwagę opinii użytkowników i webmasterów. Przyspieszenie działania IE osiągnięto m.in. dzięki nowemu silnikowi JavaScriptu, potrafiącemu kompilować JS w oddzielnym wątku a także pomijać martwy kod. Wzrost wydajności dała też akceleracja grafiki za pomocą Direct2D, akceleracja renderowania tekstu dzięki DirectWrite i akceleracja wideo przy użyciu Media Foundation. Wprowadzono częściową obsługę nieukończonego jeszcze standardu HTML5, w tym tagów audio i video, a także elementu canvas. Dodano obsługę standardu SVG. Znacznej poprawie uległo wsparcie dla CSS3. Pojawiła się obsługa czcionek Web Open Font Format. Dostępna jest strona z listą zmian interesujących dla webmasterów.

Zmiany zaszły także w interfejsie użytkownika. Pasek adresu połączono z paskiem wyszukiwania. Poprawiono zarządzanie kartami i wprowadzono możliwość ich odłączania. Zmniejszono ilość miejsca zajmowanego przez kontrolki zwiększając ilość miejsca dla wyświetlanej strony. Dodano menedżer pobierania plików skanujący pliki pod kątem szkodliwego oprogramowania. Dodano funkcję wskazującą wolno ładujące się dodatki. Pojawiła się funkcja blokująca śledzenie użytkownika przez strony internetowe a także filtrowanie ActiveX. Wprowadzono obsługę geolokalizacji.

Internet Explorer 9 w 39 językach ma zostać udostępniony do pobrania w ciągu kilku godzin. Obecnie trwa transmisja z premiery.

Aktualizacja, 15.03.2011 06:03

Przeglądarka IE9 dla systemów Windows Vista, 7 i 2008, zarówno w wersjach 32- jak i 64-bitowych, jest już dostępna do pobrania z działu Przeglądarki stron WWW.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (227)