Microsoft wydał OneNote dla iPada i iPhone'a

Microsoft wydał OneNote dla iPada i iPhone'a

Wojciech Kowasz
13.12.2011 00:15, aktualizacja: 13.12.2011 21:32

W polskim App Store można już bezpłatnie pobrać oficjalnego klienta OneNote dla urządzeń Apple z systemem iOS, również w polskiej wersji językowej.

OneNote to aplikacja do tworzenia i organizacji notatek, która wchodzi w skład pakietu Office — w wersji 2010 jest obecna między innymi w najtańszej edycji dla użytkowników domowych. OneNote dla telefonu iPhone to nie nowość już od dłuższego czasu, ale tylko dla posiadaczy Apple ID z amerykańską kartą kredytową. W polskim sklepie aplikacja była jak do tej pory niedostępna. Dzisiaj Microsoft wydał jednak nową wersję OneNote i przy okazji udostępnił ją szerszemu gronu odbiorców, również w Polsce. Co więcej, równocześnie wydana została także całkiem nowa wersja na iPada, zoptymalizowana dla większego ekranu.

Aplikacja zarówno w przypadku iPhone'a, jak i iPada umożliwia przechowywanie notatek w usłudze SkyDrive, czyli chmurze Microsoftu. Jeśli posiadamy już notatki zapisane na komputerze, warto rozważyć ich przeniesienie do SkyDrive, co znacznie ułatwi pracę. Najszybciej można to zrobić z poziomu OneNote na komputerze. Wystarczy wybrać opcję udostępniania notesu z menu Plik i wskazać jako miejsce docelowe SkyDrive, logując się za pomocą swojego Windows Live ID. Od tej pory zmiany poczynione na komputerze będą synchronizowane z chmurę. Późniejsza synchronizacja pomiędzy SkyDrive a aplikacją na iPadzie czy iPhonie może odbywać się za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub 3G.

Klient na iOS posiada interfejs z kartami, renderuje tabele i obsługuje punktory oraz listy zadań — czyli niestety prezentuje się dość biednie jak na możliwości „prawdziwego” OneNote. Nie da się też pisać ani rysować odręcznie, da się za to zrobić zdjęcie wbudowanym w urządzenie aparatem. Mimo tych ograniczeń i tak jest to obecnie chyba najlepsza aplikacja na iOS jeśli chodzi o obsługę konkretnie formatu OneNote. Alternatywy, które format Microsoftu obsługują, zwykle kosztują słono i oferują jedynie odczyt bądź wymagają synchronizacji przez Wi-Fi z komputerem albo dodatkowo płatną chmurą producenta.

W aplikacji Microsoftu, która sama w sobie jest bezpłatna, też jest jednak pewien haczyk. OneNote dla iOS pozwala pracować z maksymalnie 500 notatkami. Po przekroczeniu tego limitu kolejne będą dostępne jedynie w trybie tylko do odczytu. Aby znieść to ograniczenie, należy zapłacić: 3,99 euro w przypadku iPhone'a i aż 11,99 euro w przypadku iPada. Pozostaje mieć nadzieję, że OneNote dla iPhone'a i iPada będzie rozwijany z nieco większą dynamiką niż do tej pory. Mogą na to wskazywać niedawne pogłoski o planach wydania całego pakietu Office na iOS.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)