2 miliony dolarów za udostępnienie 24 piosenek

Strona główna Aktualności

O autorze

Dość spektakularnie zakończył się ponowny proces Jammie Thomas-Rasset pozwanej przez RIAA za nielegalne udostępnianie plików muzycznych w sieci peer-to-peer. Internautka musi zapłacić prawie 2 miliony dolarów odszkodowania.

Nowi prawnicy, nowa ława przysięgłych i nowy proces nie okazały się zbawienne dla Thomas-Rasset. Ponownie uznano ją winną umyślnego udostępniania 24 utworów muzycznych objętych prawem autorskim, co naruszyło interesy czterech wytwórni muzycznych. Wyrok nie jest niespodzianką biorąc pod uwagę fakt, że nowe ścieżki obrony zastosowane przez prawników zostały z łatwością odrzucone. Szokować może jednak wielkość zasądzonego odszkodowania. Kwota 1,92 miliona dolarów po podzieleniu przez 24 daje ogromne odszkodowanie w wysokości 80 tysięcy dolarów za utwór. W pierwszym procesie kwota ta wynosiła "zaledwie" 9 tysięcy.

Thomas-Rasset na początku nie mogła uwierzyć w treść wyroku, ale ostatecznie chyba się z nim pogodziła. Nie obwiniam przysięgłych, zrobili swoje - komentowała wyrok. Nie ukrywa, że na zapłacenie przez nią odszkodowania nie ma najmniejszych szans. Nieoficjalnie prawnicy RIAA mówią, że wcale nie zamierzają doprowadzać kobiety do bankructwa. Od zawsze chcieliśmy zawrzeć tutaj ugodę i nadal jesteśmy nią zainteresowani. Prawdopodobnie zdają sobie sprawę, że Thomas-Rasset nie będzie w stanie zapłacić nawet setnej części odszkodowania.

Ugoda być może byłaby dobrym rozwiązaniem dla Thomas-Rasset, bo w myśl amerykańskiej ustawy o prawie autorskim po stwierdzeniu umyślnego działania odszkodowanie za utwór może wynieść od 750 dolarów do aż 150 tysięcy dolarów. Do ugody prawdopodobnie jednak nie dojdzie, bo skazana wcale nie myśli o złożeniu broni. RIAA wygrała bitwę, ale nie wygrała jeszcze wojny - tymi słowami zapewnia, że to nie koniec potyczek sądowych.

© dobreprogramy