Miliony telefonów niezałatane. Na liście m.in. Samsung i Xiaomi

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

24.11.2022 21:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy smartfonów z Androidem nie zawsze mogą zakładać, że ich telefony są na bieżąco aktualizowane. Na kolejny taki przypadek zwraca uwagę Ian Beer z Google Project Zero. Jak się okazuje, miliony telefonów wciąż nie dostały łatki na błędy wykryte w sterowniku układów graficznych Mali dawno temu - w efekcie są zagrożone atakiem.

O szczegółach sprawy pisze The Hacker News zwracając uwagę na opis zamieszczony na blogu Google Project Zero. Wynika z niego, że wśród urządzeń, które nadal są niezałatane znajdują się smartfony z układami GPU Mali takich producentów jak Samsung, Xiaomi czy Oppo, a nawet smartfony z serii Pixel. Problemy ze sterownikami układów Mali zostały wykryte właśnie przez zespół Google Project Zero i poskutkowały wydaniem aktualizacji bezpieczeństwa w lipcu i sierpniu bieżącego roku.

Niestety, w praktyce łatki nadal nie trafiły do milionów telefonów, a przez to ich użytkownicy mogą czuć się zagrożeni. Chodzi o podatności odnotowane pod oznaczeniami CVE-2022-36449 oraz CVE-2022-33917. Obydwie sprowadzają się do nieuprawnionego dostępu do pamięci bez stosownych uprawnień, lecz ta pierwsza jest bardziej niebezpieczna - docelowo pozwala również zapisywać dane poza zakresem bufora.

Nie do końca wiadomo, dlaczego oprogramowanie w smartfonach wciąż nie zostało zaktualizowane mimo wydania łatek przez producenta układów Mali. Ian Beer zwraca uwagę, że na co dzień to od użytkowników wymaga się niezwlekania z instalacją aktualizacji, ale w tym przypadku nagana należy się producentom, którzy dotychczas nie wdrożyli poprawek w swoich systemach. Problem dotyczy wybranych sterowników układów graficznych Valhall, Midgard oraz Bifrost.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)