Mintbox Mini 2: nowe minikomputery gotowe do pracy z Linux Mintem

Mintbox Mini 2: nowe minikomputery gotowe do pracy z Linux Mintem

Mintbox Mini 2, The Linux Mint Blog
Mintbox Mini 2, The Linux Mint Blog
Oskar Ziomek
26.03.2018 20:44, aktualizacja: 27.03.2018 09:15

Na rynku pojawiają się nowe wersje miniPC bazujących na Compulab Fitlet2. Nowe sprzęty są bezpośrednimi następcami MintBox Mini oraz MintBox Mini Pro. Tak nieduże komputerki to świetny dowód na to, że wydajny do codziennych zastosowań sprzęt nie musi być wielki. W tym przypadku to również dowód na to, że w roli systemu operacyjnego świetnie sprawdzi się Linux – sprzęt przybywa do użytkownika z preinstalowanym Linux Mintem.

Względem poprzednika, w nowej wersji komputera MintBox Mini nie zmieniono rozmiaru pamięci operacyjnej (4 GB) oraz dysku SSD (64 GB). Zmiany dotyczą jednak większości pozostałych elementów. Procesor to teraz Intel Celeron J3455, zaś za grafikę odpowiada układ Intel HD Graphics 500. Poprzednia wersja oferowała przy tym dwa złącza HDMI, zaś Mintbox Mini 2 pochwalić się może jednym złączem HDMI, ale dodatkowo również mini DisplayPortem.

Mintbox Mini 2, źródło: The Linux Mint Blog
Mintbox Mini 2, źródło: The Linux Mint Blog

Urządzenie nie ma ruchowych części i chłodzone jest wyłącznie pasywnie, przez co podczas pracy pozostaje bezgłośne. Obudowa umożliwia pracę w temperaturach od -40°C do 85°C i nie są jej straszne kurz oraz wilgoć. Z przodu obudowy znajdziemy dwa porty USB 3.0, slot kart pamięci microSD, złącza audio oraz trzy kontrolne diody, natomiast z tyłu znalazło się miejsce dla dwóch portów USB 2.0, dwóch gigabitowych gniazd Ethernet, portu RS232 oraz wspomnianych już HDMI i mini DisplayPort.

Wyniki w benchmarku Geekbench 4, źródło: The Linux Mint Blog
Wyniki w benchmarku Geekbench 4, źródło: The Linux Mint Blog

Warto dodać, że urządzenie obsługuje teraz także Bluetooth 4.2 i wyposażono je w odkręcane anteny Wi-Fi działające na dwóch pasmach, a cena nie zmieni się od poprzednika o więcej niż 5 dolarów i wyniesie 299 USD. Nowej wersji doczekał się jednak także sprzęt z dopiskiem Pro. Mintbox Mini 2 Pro ma teraz specyfikację zbliżoną do MintBox Mini 2, tyle, że wyposażono go w większy dysk (120 GB) oraz więcej pamięci operacyjnej (8 GB). W tym przypadku cena wyniesie 349 dolarów, o około 50 mniej, niż trzeba było wydać na poprzednią wersję.

Na koniec warto także wiedzieć, że w obydwu wersjach RAM można rozszerzyć do 16 GB. Sprzęty dostępne będą z preinstalowanym Linux Mintem 19. W związku z tym premiery spodziewać należy się w okolicach czerwca bieżącego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)