Mobilna aplikacja umożliwia zdalne kierowanie Range Roverem

Strona głównaMobilna aplikacja umożliwia zdalne kierowanie Range Roverem
17.06.2015 17:22
Mobilna aplikacja umożliwia zdalne kierowanie Range Roverem

Firma Range Rover zaprezentowała samochód wyposażony w system zdalnego sterowania. Do prowadzenia pojazdu wykorzystywana jest mobilna aplikacja zainstalowana na smartfonie. Pozwala ona kierować autem nie dotykając kierownicy, nawet nie musimy siedzieć w samochodzie.

Zdalne sterowanie samochodem nie jest żadną nowością. Technologia pozwala już tworzyć bardziej zaawansowane systemy. Mamy już auta, które są w stanie poruszać się po publicznych drogach bez udziału kierowcy. Oczywiście minie jeszcze trochę czasu za nim takie pojazdy pojawią się w sprzedaży. Wracając do zdalnego sterowania, to dotyczy ono przede wszystkim nietypowych pojazdów, które muszą pracować w ciężkich warunkach lub zwykłych samochodów, ale tych testowanych w kontrolowanych warunkach. W przypadku aut dostępnych w salonach takiej funkcji nie uświadczymy. Jednak może to zmienić się za sprawą systemu od Range Rovera.

Samochód Range Rover Sport został wyposażony w prototypowy system, który pozwala na sterowanie pojazdem z wykorzystaniem specjalnej mobilnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Nie jest to aplikacja, której funkcjonalność ogranicza się do otworzenia drzwi, zdalnego sprawdzenia poziomu paliwa, czy włączenia klimatyzacji. Za pomocą aplikacji od Range Rovera możemy prowadzić samochód, nawet jeśli nie siedzimy w jego wnętrzu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, twórcy narzucili pewnie ograniczenia. Maksymalna prędkość samochodu wynosi niecałe 7 km/h, a dodatkowo smartfon musi znajdować się w odległości poniżej 3 metrów od pojazdu.

System zdalnego sterowania może okazać się przydatny podczas parkowania w mieście lub podczas pokonywania trudnej drogi. Wówczas nie siedząc na miejscu kierowcy, a poruszając się tuż przy pojeździe, lepiej widzimy przeszkody i całe otoczenie. Sterując smartfonem łatwiej będzie pokonać chociażby wyjątkowo wąską drogę czy ominąć głęboką dziurę.

Nie wiemy kiedy stworzony przez Range Rovera system trafi do samochodów. Obecnie jest on w fazie testów, ale z udostępnionego filmu widać, że już teraz działa poprawnie. Wydawane polecenia odczytywane i wykonywane są w czasie rzeczywistym. Nie oznacza jednak to, że system nadaje się do zastosowania w autach, które będą jeździć po publicznych drogach. Bardzo ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo, zarówno użytkownika tego systemu, jak i innych osób.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)