Mobilny Firefox 9.0, czyli więcej HTML5 na Androidzie

Mobilny Firefox 9.0, czyli więcej HTML5 na Androidzie

21.12.2011 15:30

Po aktualizacji desktopowej wersji przeglądarki przyszła pora na wydanie kolejnej wersji Firefoksa na Androida.

Najbardziej widoczną zmianą jest nowy interfejs przeglądarki na tabletach. Według deweloperow nowy wygląd czyni przeglądarkę bardziej intuicyjną i dobrze wykorzystuje powierzchnię ekranu zarówno w pionowej, jak i w poziomej orientacji. Ciekawym dodatkiem jest Action Bar — pasek z którego można szybko dostać się do ustawień, listy pobieranych plików i dodatków. Miniatury stron na lewym pasku pozwalają szybko przełączać się między aktywnymi stronami i lepiej nadają się do obsługi palcami, niż tradycyjne karty.

Są również zmiany, których na pierwszy rzut oka nie widać. Obsługa HTML5 zyskała najwięcej. Bez zbyt szczegółowego opisywania detali technicznych wspomnę tylko o jednej ciekawej rzeczy, a mianowicie o obsłudze wbudowanego aparatu. Dzięki temu możliwe jest stworzenie strony, która uzyska dostęp do aparatu, pozwoli zrobić zdjęcie lub nakręcić film i na przykład ułatwi umieszczenie go w Internecie. Więcej informacji o nowym wydaniu można znaleźć na stronach Mozilli, a mobilny Firefox 9 znajduje się w Android Market.

Wydanie dwóch wersji Firefoksa to dobra okazja, żeby przytoczyć kilka liczb związanych z popularną przeglądarką. Według Mozilli nowy Firefox jest do 7 razy szybszy od wersji 3.6. Użytkownicy tej przeglądarki zainstalowali ponad 480 milionów dodatków i zsynchronizowali ponad 25 miliardów obiektów za pomocą Firefox Sync. Niestety mało się mówi o Firefox Live, ale użytkownicy obejrzeli tam 200 tysięcy godzin strumienia z kamer zamontowanych w domkach czerwonych pand w Zoo w Knoxville. Program przyczynił się nawet do adopcji trzech z tych zwierzaków.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)