mObywatel zyska nową funkcję. Pojawi się już w czerwcu

mObywatel zyska nową funkcję. Pojawi się już w czerwcu

Aplikacja mObywatel w Google Play
Aplikacja mObywatel w Google Play
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Norbert Garbarek
31.03.2023 14:40, aktualizacja: 01.04.2023 09:01

Rozliczanie się z samorządami w ramach płatności Blik? Taką funkcję zyska najnowsza wersja mObywatela. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński pokazał właśnie, jak będzie ona działać w aplikacji dla każdego Polaka.

Pierwsze samorządy mają pozwolić na realizację ePłatności z wykorzystaniem Blika już w czerwcu – zapowiada Cieszyński. Nowość w kilku prostych krokach pozwoli opłacić m.in. coroczny podatek od nieruchomości. Cały proces zaprezentowano na krótkim filmie.

Płatności Blik w mObywatelu

"Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty" – czytamy w komunikacie Janusza cieszyńskiego na Twitterze. Nowa wersja mObywatela 2.0 ma się pojawić na przełomie czerwca i lipca. To właśnie wtedy pierwsze samorządy rozpoczną wsparcie szybkich płatności przy pomocy Blika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wynika z opublikowanego przez pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa krótkiego nagrania ekranu, transakcje zostaną podzielone na dwie zakładki: do zapłaty oraz historia. Pierwsza z nich pozwoli wyświetlić te zobowiązania, które oczekują na płatność (lub są przeterminowane), druga natomiast będzie agregować wszystkie zobowiązania, które zostały rozliczone z samorządem.

Przypominamy, że nadchodzące zmiany w aplikacji mObywatel dotyczą m.in tego, aby cyfrowy dowód osobisty był honorowany w każdym polskim urzędzie. Jednocześnie rząd mówi o umiędzynarodowieniu aplikacji. Ma ona być ważna nie tylko w Polsce, ale też podczas zagranicznych podróży, gdzie niezbędne jest posiadanie pod ręką fizycznych dokumentów.

mObywatel w najnowszej wersji można pobrać z naszego katalogu na Androida lub iOS. Dostępna jest też wersja przeglądarkowa.

Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)