Mocno odświeżone PlayStation 4 NEO przyniesie większą wydajność

Mocno odświeżone PlayStation 4 NEO przyniesie większą wydajność

Mocno odświeżone PlayStation 4 NEO przyniesie większą wydajność
19.04.2016 20:25, aktualizacja: 20.04.2016 14:02

Od pewnego czasu w sieci pojawią się informacje o następcy PlayStation 4 lub też raczej o podrasowanej wersji tej konsoli. Do tej pory brakowało dokładniejszych danych, najczęściej słyszeliśmy o wsparciu dla rozdzielczości 4K. W końcu dowiedzieliśmy się więcej, nowa konsola ma ukrywać się pod nazwą kodową NEO. Od poprzedniczki różni się przede wszystkim wydajnością. Podkręcono tu wszystko, co można.

Zacznijmy od ceny, ma ona wynosić 400 dolarów, czyli będzie bardzo zbliżona do obecnej ceny PlayStation 4. Co ciekawe, PS4 nie zostanie wycofane i nadal będzie dostępne. Jak możemy się domyślać, cena spadnie, podobno nawet o 100 dolarów. Warto tutaj wspomnieć o Xboksie One, Microsoft prawdopodobnie także zdecyduje się na obniżkę, w końcu musi przynajmniej pod tym względem pozostać konkurencyjny.

Obraz

Odświeżone PlayStation 4 NEO zostanie wyposażone w podzespoły oferujące większą wydajność. Z aktualnych, jeszcze nie potwierdzonych informacji, wynika, że GPU ma oferować nawet dwukrotnie większą moc obliczeniową. Natomiast CPU, które zostanie podkręcone z 1,6 GHz do 2,1 GHz (nadal ma to być ten sam układ z rdzeniami AMD Jaguar) ma zapewnić skok wydajnościowy w okolicy 30%. Usprawnień ma doczekać się także RAM, chociaż nadal będziemy mieli do czynienia z 8 GB pamięci GDDR5. Sony ma nie ruszać dysku twardego, dostaniemy ten sam talerzowy nośnik. Wybór SSD mógłby zauważalnie podnieść cenę konsoli.

Jeśli napaliliście się na gry w 4K, to mamy dla Was złą informację. Taka rozdzielczość nadal jest wyzwaniem dla wydajnych kart graficznych stosowanych w komputerach. Obsługa gier 4K w NEO wiązałaby się z uszczerbkiem na innych efektach przekładających się na jakość oprawy graficznej. Jednak zmiany będą, podobno gry mają oferować specjalny tryb dla NEO, ma on zapewnić ładniejsze widoki, a także płynniejszą animację utrzymującą się na 60 klatkach na sekundę.

PlayStation 4
PlayStation 4

Posiadacze PlayStation 4 nie mają powodów do obaw. Sony nie ma zamiaru porzucać jej pierwszej generacji, która w końcu sprzedała się w milionach egzemplarzy. Każda nowa gra ma działać przede wszystkim na standardowych PS4, oferując co najwyżej dodatkowe wizualne atrakcje dla NEO. Tak samo też zachowana ma być pełna kompatybilność z peryferiami, na czele z goglami wirtualnej rzeczywistości.

NEO prawdopodobnie pojawi się na rynku właśnie wraz z PlayStation VR, czyli jeszcze w tym roku. Obecna generacja konsol, mimo iż przynosząca pewien postęp, długo więc jeszcze z nami zostanie. Z jednej strony to dobra informacja, w końcu konsole kupuje się na dłuższy czas, przynajmniej do tego przyzwyczaiła nas poprzednia generacja, Xbox 360 i PS3. Z drugiej strony wiele osób żali się, że nowe konsole nie są w stanie wyświetlić pięknej grafiki, no ale przecież grafika się nie liczy, prawda? ;)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)