Modularny tablet Ara od Google z wyświetlaczem 13,8 cala w bazie GFXBench

Modularny tablet Ara od Google z wyświetlaczem 13,8 cala w bazie GFXBench

Modularny tablet Ara od Google z wyświetlaczem 13,8 cala w bazie GFXBench
09.02.2016 12:14

Niewiele pojawiało się ostatnio informacji o modułowych urządzeniach Ara, nad którymi pracuje Google. W zasadzie ostatnią, niezbyt dobrą, informacją na ten temat było przesunięcie premiery na bliżej nieokreślony termin w roku 2016. Właśnie pojawiły się informacje, które sugerują, że te obietnice Google mogą okazać się wiarygodne.

Smartfony Ara posiadają istotną cechę, która mocno wyróżnia je na tle innych: chodzi o modułowość. Ich konstrukcja pozwala bowiem na dowolną wymianę konkretnych podzespołów czy dodawanie nowych, wybranych przez użytkownika wedle jego indywidualnych potrzeb, modułów. Nowy obiektyw kamery czy dodatkowy akumulator może być szybko montowany z wykorzystaniem magnesów. Więcej na temat modułów, ich zróżnicowaniu i sposobie dystrybucji pisaliśmy wcześniej.

Obraz

Wiele wskazuje jednak na to, że pierwszym urządzeniem Ara, jakie Google zaprezentuje będzie nie smartfon, ale tablet. Można to wywnioskować z wyników, jakie wyciekły do bazy benchmarku GFXBench. A co za tym idzie, znana jest już także specyfikacja sprzętowa. Sytuacja w tym przypadku jest jednak o tyle specyficzna, że nie jest jasne, na ile zmiany modułów mogą także obejmować podzespoły. Jeżeli możliwe będzie np. dołączenie do tabletu dodatkowej pamięci, to trudno uznać wyciekłe dane za jakkolwiek wiążące.

Z dużą pewnością można jednak stwierdzić, że niewariantywna będzie przekątna wyświetlacza: ta w przypadku tabletu Ara wyniesie aż 13,8 cala przy rozdzielczości 1080p. Mamy zatem do czynienia z urządzeniem większym niż choćby Surface, możliwe zatem, że podobieństwa będą tutaj występowały także w kwestii klasy urządzenia: Ara może być kolejnym „tabletem, który może zastąpić laptopa”. Wyciekłe dane nie informują jednak o ewentualnej obsłudze rysikiem.

Obraz

Procesorem testowanego tabletu jest sześciordzeniowy układ Snapdragon 810 (2×Cortex A57, 4×A53, częstotliwość taktowania do 2 GHz). Ponadto dostępne będą 3 GB RAM-u. W przypadku pamięci wewnętrznej dane przywołują wielkości 10 i 25 GB, nie ma jednak większych wątpliwości, że ten aspekt będzie mógł być dowolnie modyfikowany za pomocą modułów. Podobnie będzie z aparatami: w bazie GFXBench pojawiają się informajce o przedniej kamerze o rozdzielczości 4,8 MP i tylnej o rozdzielczości… VGA.

Ponadto nie zabraknie akcelerometru, żyroskopu, modułu Bluetooth, Wi-Fi (choć wszystko to zależeć będzie zapewne od wyboru użytkownika), a także slotu na karty SIM. Na urządzeniu został zainstalowany Android w wersji 6.0. Specyfikacja prezentuje się zatem więcej, niż dobrze. Wycieki te są bardziej istotne właśnie ze względu na takie „wady”, jak choćby wspomniane kamery. Ich niewielka rozdzielczość sugeruje, że możliwa będzie wymiana, a to zdaje się potwierdzać, że dane nie dotyczą przypadkowego urządzenia, a właśnie wyczekiwanych od dawna efektów pracy nad projektem Ara.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)