Mody wracają do GTA V. To zasługa Rockstar Games i społeczności

Mody wracają do GTA V. To zasługa Rockstar Games i społeczności

Mody wracają do GTA V. To zasługa Rockstar Games i społeczności
26.06.2017 17:50

Take-Two Interactive Software, wydawca m.in. gry GTA V stworzonej przez Rockstar Games, wypowiedział wojnę modom do GTA. Narzędzie moderskie OpenIV stało się „nielegalne”. Taka decyzja musiała spotkać się z negatywną reakcją fanów GTA korzystających z modów, a trzeba zaznaczyć, że jest to naprawdę duża grupa. Udało im się wywalczyć powrót modów.

Jak informowaliśmy w połowie czerwca – na stronie OpenIV pojawił się komunikat, że 5 czerwca 2017 roku otrzymali list od Take–Two, w którym zamieszczone zostały polecenia dotyczące zakończenia działalności programu OpenIV. List zawierał informacje o tym, że OpenIV może być używany przez osoby trzecie do pokonania zabezpieczeń gry i modyfikowania jej plików naruszając tym samym warunki i prawa Take–Two.

Autorzy narzędzia moderskiego pozytywnie rozpatrzyli prośbę zawartą w liście i zdecydowali się na usunięcie możliwości pobierania programu ze swojej strony, a także ogłosili koniec jego dalszego rozwoju. Ponadto osoby korzystające z OpenIV zostały zachęcone do usunięcia programu w celu uniknięcia konsekwencji prawnych związanych z jego użytkowaniem.

GTA 5 - The Lion King Mod

Niewiele jest gier tak często i chętnie modyfikowanych przez niezależnych moderów jak seria GTA. Nic więc dziwnego, że decyzja Take-Two spotkała się z licznymi negatywnymi komentarzami ze strony użytkowników. Zorganizowana została nawet akcja wystawiania negatywnych ocen GTA V na Steamie. Pojawiło się wówczas kilkadziesiąt tysięcy najniższych ocen, co poskutkowało zmianą ogólnej oceny gry z pozytywnej na mieszaną. Mało tego, petycję o cofnięcie decyzji Take-Two podpisało niemal 80 tys. osób.

Odzew społeczności przyniósł rezultaty. Na oficjalnym blogu Rockstar Games pojawił się komunikat, że studio wierzy w ROZSĄDNĄ kreatywność graczy i w szczególności chciałoby ją zobaczyć w pasji tworzenia modów do gier. Rockstar Games zdecydowało się więc przeprowadzić rozmowy z wydawcą, firmą Take-Two. Efektem tych rozmów jest decyzja Take-Two o niepodejmowaniu żadnych działań prawnych przeciwko moderom. „Rozsądni” moderzy muszą jednak pamiętać by ich modyfikacje były wyłącznie dla trybu single player, były również niekomercyjnie i szanowały własność intelektualną, w tym innych marek Take-Two.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)