Molestowanie w Apple. Hashtag #AppleToo zawiera historie o nękaniu i dyskryminacji

Molestowanie w Apple. Hashtag #AppleToo zawiera historie o nękaniu i dyskryminacji

Apple Store w Szanghaju
Apple Store w Szanghaju
Źródło zdjęć: © VCG via Getty Images | VCG
Karolina Kowasz
24.08.2021 11:32

Atmosfera w Apple musiała stać się wyjątkowo nieprzyjemna zważywszy na działania jakich podjęli się pracownicy firmy. Uruchomili stronę internetową o nazwie "AppleToo", na której osoby zatrudnione w korporacji mogą opowiedzieć o swoich negatywnych doświadczeniach.

Pracownicy firmy, poprzez hasło uzyskane od organizatorów przedsięwzięcia, mogą zalogować się do strony AppleToo. Tam zaś mają szansę na uzyskanie wszelkich informacji i pomocy, jeżeli padli ofiarą niewłaściwych zachowań w swoim miejscu pracy.

Rasizm, dyskryminacja, nękanie

Obraz Apple, jaki wyłania się z samego opisu na stronie, nie budzi ciepłych emocji. Zgodnie z treścią witryny, historie zbierane przez pracowników i prezentowane razem pomagają ujawnić uporczywe wzorce rasizmu, seksizmu, nierówności, dyskryminacji, zastraszania, tłumienia, przymusu, nadużyć, niesprawiedliwych kar i niekontrolowanych przywilejów.

Pracownicy twierdzą także, że kultura pracy w firmie tworzy nieprzejrzystą, zastraszającą fortecę zbudowaną na tajemnicy. Próby dochodzenia swoich praw i oczekiwanie, że Apple poniesie odpowiedzialność i zdecyduje się na zadośćuczynienie za uporczywe niesprawiedliwości których niektórzy doświadczają w miejscu pracy kończą się dla pracowników izolacją, degradacją i gaslightingiem.

Mleko się rozlało

Nie da się ukryć, że inicjatywa pracowników Apple bardzo szybko zyskała spory rozgłos. Jak donosi The Verge, zaledwie w pierwszych godzinach funkcjonowania serwisu zdążyło już wpłynąć osiem historii dotyczących niewłaściwych zjawisk, jakie mają miejsce w firmie. Organizatorzy witryny rozesłali o niej wieści na 200-osobowym serwerze Discord dla pracowników i kontrahentów Apple, więc można się spodziewać, że kolejne historie będą jeszcze spływać przez najbliższe dni.

Timnit Gebru, która pracowała w Apple przed dołączeniem do Google, przekazała, że cieszy ją postawa pracowników, którzy zorganizowali się w ten sposób. Jak podała, sama doświadczyła wielu okropnych sytuacji, kiedy pracowała w Apple. Jej zdaniem jest to najwyższy czas, aby korporacja została pociągnięty do odpowiedzialności za swoją negatywną kulturę pracy.

Na Twitterze można przeczytać wiele historii, w których pracownicy i współpracownicy firmy dzielą się swoimi doświadczeniami. Wielu z nich pisze o niesprawiedliwej płacy czy niestosownych uwagach swoich przełożonych. Same te wpisy budzą pytania o faktyczną kulturę pracy w firmie. Samo Apple, na obecną chwilę, nie wydało żadnego oświadczenia w tej sprawie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)