Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Virgin Mobile- sieć skazana na porażkę?

Wszystko wskazuje na to, że sieć Virgin Mobile nie wystartuje pod koniec tego lata. Według nieoficjalnych informacji nastąpi to znacznie szybciej, bo już 8 sierpnia. Od tego dnia mają być dostępne startery w cenie 8zł. Magia ósemek?
Wczoraj „wyciekły” do sieci cenniki i warunki promocji nowego operatora.
Jest to dobry moment do przyjrzenia się rynkowi MVNO* w Polsce.

*(Formalnie: operator wirtualnej sieci ruchomej, MVNO z ang. Mobile Virtual Network Operator)

Krótka historia Virgin Mobile

Sieć miliardera Richarda Bransona był pierwszym wirtualnym operatorem na świecie, historia sieci rozpoczeła się w 1999 w Wielkiej Brytanii. Do tej pory Virgin Mobile działał w ośmiu krajach: w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Francji, Indiach, Chile, RPA i USA. Łącznie na świecie z usług Virgin Mobile korzysta ok 2 mln klientów. Największy sukces sieć odniosła w Wielkiej Brytanii.
Nie wszystkie projekty miliardera okazały się trafione, projekt nie wypalił w Singapurze, gdzie po roku działalności sieć pozyskała tylko 30 tyś klientów.

Jak wygląda oferta Virgin Mobile w Polsce?

Sieć będzie funkcjonować w naszym kraju jako wirtualny operator (MVNO) na infrastrukturze sieci Play.
Nieoficjalny cennik przedstawiają się następująco:
  • 19gr za minutę połączenia do wszystkich sieci.
  • 12gr za wysłanie wiadomości SMS.
  • 25gr za wysłanie wiadomości MMS.
  • 1gr za każde rozpoczęte 5kB transmisji danych (łącznie dla danych odebranych i wysłanych)
Z pakietów dostępne są jedynie pakiety internetowe, brak pakietów SMS i głosowych.
Zasilenie konta w ramach promocji „50% ekstra za Doładowanie” premiowane jest 50% bonusem który można przeznaczyć na rozmowy i SMS/MMS do wszystkich sieci. Promocja trwa od 8 sierpnia do odwołania.
Każde doładowanie przedłuża ważność konta o rok.

Konkurencja ma się czego obawiać ?

Jeżeli jest to ostateczna oferta Virgine Mobile to konkurencja może spać spokojnie.
Zaprezentowany cennik jest łudząco podobny do oferty mBankMobile, który posiadał stawkę 19gr do wszystkich sieci już w 2009 roku! Tania minuta, drogi SMS i brak pakietów- oferta nie wyróżnia się niczym szczególnym, niczym co przyciągnie klientów innych sieci.
Rewolucji nie ma zakładając, że jest to prawdziwy i ostateczny cennik.

MVNO skazane na porażkę?

Żaden operator MVNO nie odniósł w Polsce sukcesu. Nasz rynek nie jest zbyt przychylny dla wirtualnych operatorów. Pomijając fakt, że większość posiada oderwana od rzeczywistości ofertę to w przeciągu 5 lat istnienia MVNO w Polsce pojawiło się kilka perełek.

mBankMobile

Sieć wystartowała w 2007r, prosty cennik, co miesiąc darmowy pakiet MB oraz promocje dla osób aktywnie korzystających z banku. Osobom odpowiedzialnym za projekt nie udało się wykorzystać silnej w tamtym czasie pozycji mBanku do wypromowania własnej sieci.

Mobilking

Sieć wystartowała w lutym 2008 a dzięki szeroko zakrojonej akcji reklamowej w przeciągu 6 miesięcy zdobył 100 tysięcy klientów. W grudniu 2008 operator przekroczył liczbę 150 tysięcy klientów.
Pamięta ktoś jeszcze te reklamy ?

Mobilking kilkukrotnie zmieniał właściciela, w 2010 wykupiła go spółka MNI. Z dniem 16 maja 2012 Mobilking przeszedł do historii.
Nie tylko Mobilking nie utrzmał się na rynku. Upadły takie projekty jak WPmobi, myAvon i Snickers Mobile. Porażkę poniosła również sieć właściciela GG. Sieć GaduAIR wystartowała w maju 2009 roku.

Cieszę się, że dzięki naszej sieci, która jako pierwsza podjęła współpracę z operatorami wirtualnymi na polskim rynku, zostanie udostępniony kolejny oryginalny pakiet usług telekomunikacyjnych. Jestem przekonany, że klienci sieci GG, jako zapaleni użytkownicy nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych i zaawansowanych technologii, docenią ofertę GaduAIR, dostrzegając w niej atrakcyjne poszerzenie możliwości komunikacji- powiedział Jarosław Bauc, prezes zarządu Polkomtel.
Dwa lata później została podjęta decyzja o zakończeniu projektu:
Bardzo dobra oferta, liczne promocje oraz akcje reklamowe nie pomogły zdobyć klientów. Oficjalny komunikat GG Network na temat likwidacji siec przedstawia się następująco:
Decyzja ta jest podyktowana brakiem możliwości pełnej realizacji celów założonych przez spółkę. Jest to spowodowane w głównej mierze strukturą polskiego rynku komórkowego, w znacznym stopniu utrudniającą odniesienie sukcesu niezależnym operatorom MVNO, pomimo oferowania przez nich bardzo atrakcyjnych warunków

Pomimo świetnych ofert niektórych operatorów MVNO większość z nas nie wie czym i kim są wirtualni operatorzy. Nie wydają oni wielkich kwot na promocję i reklamę. Wirtualni operatorzy nie sprzedają też subsydiowanych telefonów, wielu klientów przykłada większą wagę do ceny telefonu niż do liczby wliczonych minut w abonamencie.
Na koniec trochę statystyki, liczba aktywnych kart SIM na rynku telefonii komórkowej w Polsce to 52,154 mln, penetracja rynku komórkowego wynosi wynosi 136,5 proc.
W tej sytuacji Virgin Mobile ma naprawdę niewielkie szanse na zdobycie popularności w naszym kraju. Zawiodą się również osoby, które liczyły na to. że pojawienie się Virgine Mobile wywoła rewolucją czy wojnę cenową. 

inne

Komentarze

0 nowych
Banan   10 #1 04.08.2012 23:12

Mi bardzo szkoda GaduAir mieli świetną ofertę ale reklamowali się chyba tylko w GG i to nie wystarczyło na pozyskanie dużej liczby klientów. Kilka miesięcy miałem numer w tej sieci, od czasu stopniowego pogarszania się oferty, przeczuwając co się może stać, z dniem startu Red Bull Mobile, 2 września 2011 roku zmieniłem operatora. Niecałe 2 miesiące później GaduAir przestało istnieć, a RBM jest nadal najlepszym dla mnie wyborem na ten moment.

Jeśli Vergin Mobile opublikuje właśnie taki cennik jaki nieoficjalnie krąży po sieci to nie mają co liczyć na sukces. Jeśli zaś przebiją ofertę PLAY na kartę, Fresh, RBM lub Lubię to! i zaleją sieć i telewizję reklamami to mają murowany sukces.

  #2 05.08.2012 10:30

Znam kilka szczegółów i powiem tyle, ze na super ofertę nie liczcie. Będzie przeciętnie. Maja reklamować najniższą stawkę na rynku i tym chcą ludzi omamić ale możne w4 tez wtedy obniży stawki.

Ave5   8 #3 05.08.2012 14:19

Też nie wróżę VM sukcesu, ale kto wie, może coś fajnego wymyślą.

djDziadek   17 #4 05.08.2012 18:00

Polska, mimo sporego obłożenia aktywnymi kartami SIM, nie jest wdzięcznym rynkiem usług telekomunikacyjnych, Polacy s tradycjonalistami i na każdą "dobrą" ofertę patrzą z podejrzeniem kantu, niestety wiele takich ofert właśnie tym się okazało, najlepszy przykład ostatnio to Amber Gold....

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 05.08.2012 18:36

Nie oni pierwsi i nie oni ostatni. Też mi się wydaje, że oferta jaką przedstawiłeś powyżej szału na rynku nie zrobi.
Wiem że się czepiam, ale jak korzystasz ze skrótów - MVNO - fajnie by było taki skrót rozwinąć.

mordzio   15 #6 05.08.2012 19:04

@djDziadek
Masz rację, Polacy są tradycjonalistami- według badań Ericsson Consumer Lab, aż 62% użytkowników telefonii komórkowej w Polsce nie zmieniło nigdy operatora sieci komórkowej.
Z doświadczenia wiem, że ciężko jest przekonać do zmiany operatora szczególnie starsze osoby. Za to największe boje toczyłem z osobami, które wyznają wyższość abonamentu nad ofertą pre-paid.

@Shaki81
Poprawione!

  #7 06.08.2012 20:55

Informacje potwierdziły się, właśnie trwa konferencja operatora. "zasięgu Polkomtelu nie będzie dostępny" a szkoda szkoda.

  #8 09.08.2012 13:21

Powiem Wam że operatorzy wirtualni są sami skazani na nie powodzenie, wyjątkiem jest tutaj heyach które jakiś czas się trzyma, swoją drogą tylko czekam aż "tubiedronka" padnie...

WODZU   18 #9 09.08.2012 13:35

Ogólnie z ofertami operatorów komórkowych nie ma szału. Z samymi telefonami też niewiele się zmienia. Ot, zwyczajnie będzie kolejna karta z innym nadrukiem ;)

mordzio dzięki za polecenie "V jak vendetta" :)

mordzio   15 #10 09.08.2012 14:10

@WODZU
Dokładnie, stara oferta w nowym opakowaniu. Nic nowego, z taką ofertą mogą pomarzyć o sukcesie.

Cieszę się, że film się podobał ;)

WODZU   18 #11 09.08.2012 16:01

@mordzio
Film świetny :) A tak odnośnie "V jak vendetta", to teksty typu "Jestem przekonany, że klienci sieci GG, jako zapaleni użytkownicy nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych i zaawansowanych technologii, docenią..." typowo pachną manipulacją :) Coś na modłę: Polacy to inteligentny naród i na pewno wybiorą dobrze :)

direct39   6 #12 11.08.2012 12:24

@stwr21
Heyah to nie jest wirtualny operator. To dodatkowa marka operatora T-Mobile, czyli PTC.

infoR_96   4 #13 11.08.2012 14:49

Pamiętam te reklamy MOBILKINGA, szczerze powiedziawszy chciałem nawet tam przejść, dopóki się nie dowiedziałem, że to tylko wirtual...

mordzio   15 #14 11.08.2012 17:54

@infoR_96
Nie skreślaj operatora tylko tylko dlatego, że jest wirtualny. Kolega przeniósł numer do mBankMobile 3 lata temu i nie ma problemów.
Nawet jak operator upadnie, to masz zawsze czas na przeniesienie numeru do innej sieci.

nyczaj100   8 #15 13.08.2012 09:50

@Shaki81
MVNO - Mobile Virtual Network Operator: http://pl.wikipedia.org/wiki/Operator_wirtualny

@stwr21
Heyah nie był i nie jest MVNO. To marka własna operatora, podobnie jak Simplus czy dawny POP (teraz POP to jedna z taryf Orange na Kartę, kiedyś był to silny brand Idei a potem Orange). Taka marka jest zwykle odseparowana od oferty operatora (Heyah nie był dostępny w salonach Ery, teraz T-Mobile przez co sprawiał wrażenie MVNO). RedBull Mobile też nie jest MVNO, tylko brandem Play (dostępny w salonach Play), MTV Mobile jest dostępny w salonach T-Mobile jako jego marka na kartę. VM chyba będzie typowym MVNO opartym o sieć Play.

  #16 17.06.2013 15:25

zwracam sie z uprzejma prośbado operatoraVM.ozmniejszenie stawki połaczeniowej np.t-mobile a VM która jest bardzo zawyzona w stosunku do innych sieci opanujcie sie z tymi stawkami bo pozbedziecie sie klientów a duzo ludzi pyta sie o wasza siec słyszałem ze od lipca ma staniec połaczenie miedzy sieciami ale ile w tym prawdy . chociaz cos napiszcie na ten temat czekam na odp.

  #17 23.07.2013 23:13

To inni operatorzy zawyżają stawki, VM nie ma na to wpływu. Już dawno wyższe stawki miały być zniesione, ale umarło to śmiercią naturalną bo ktoś ma w tym interes i na pewno nie są to operatorzy wirtualni. VM ma bardzo dobre warunki, na dzień dzisiejszy jest najlepszym operatorem wirtualnym, trzeba czytać recenzje i rankingi a nie pisać bzdury.

  #18 16.09.2013 20:45

Bywam tu i tam, no i pewne spojrzenie z autopsji mam ... która sieć po doładowaniu kwotą 10,00 zł daje rok na aktywność numeru i 425 dni na odbiór ? ... oraz 100 MB ? To jest właśnie Virgin Mobile i dla młodych i dla starych; proste i jasne stawki opłat, a pakiety tylko do tańszego netu, ale po wyczerpaniu net "nie staje " tylko działa wolniej, ja jestem z niej zadowolony, a chodzę jeszcze do szkoły .... bo w niej uczę :) ( mam 50 lat )

  #19 23.08.2015 06:15

A co powiecie na to 08.2015r :>

https://virginmobile.pl/oferta

  #20 11.09.2015 13:31

Tak narzekaliście a jakoś tyle lat już są na rynku i mają najlepsze oferty :)

  #21 05.11.2015 13:36

Virgin mobile jest dobra

  #22 10.04.2017 16:55

Virgin to wielka kicha,nie można ustawić telefonu jak w innych sieciach automatycznie wszystko wchodzi,od tygodnia staram się ustawić mmsy i nie da rady,żadne ustawienia podawane przez operatora nie pasują aby skonfigurować telefon,postanowiłem wywalić kartę i przeszedłem do Play,Pozdrawiam,

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.