Morele.net z najwyższa karą w historii UODO. To konsekwencja wycieku danych

Morele.net z najwyższa karą w historii UODO. To konsekwencja wycieku danych

Morele.net mają zapłacić karę za grudniowy wyciek danych
Morele.net mają zapłacić karę za grudniowy wyciek danych
Karolina Modzelewska
19.09.2019 09:08, aktualizacja: 19.09.2019 10:24

Sklep Morele.net został ukarany za wyciek danych i ich nieprawidłową ochronę. Pomyłka e-sklepu będzie bardzo droga.

Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył aż 2,8 mln zł kary na e-sklep Morele.net za wyciek danych klientów, do którego doszło w nocy z poniedziałku na wtorek 18 grudnia 2018 roku.

Wśród danych znalazły się m.in. imiona i nazwiska klientów, numery telefonów czy adresy e-mail. Morele.net podkreślił, że dane mogą zostać użyte do różnego rodzaju wyłudzeń.

UODO ukarał Morele.net

O całej sprawie poinformowano UODO. Urząd ukarał e-sklep za to, że w niewłaściwy sposób chronił dane klientów. Według nieoficjalnych informacji UODO nałożyło karę, ponieważ Morele.net nie był w stanie zapobiec atakowi hakerskiemu.

Kara wynosi 2,8 mln zł, co czyni ją najwyższą w historii wszystkich kar nałożonych przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. - Nie zgadzamy się z oceną zebranego materiału dowodowego, dlatego chcemy, aby sprawa została ponownie rozpatrzona z udziałem niezależnych biegłych – powiedział Radosław Stasiak, wiceprezes ds. IT w Morele.net w rozmowie z dziennikiem Puls Biznesu.

- Nie ma nakazu natychmiastowej zapłaty kary wskazanej przez urząd, stąd też ta sytuacja nie ma wpływu na bieżące działanie grupy – dodał Stasiak. Firma zamierza odwołać się od decyzji do Sądu Administracyjnego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)