Mozilla Fenix na horyzoncie. Firefox na Androida przestanie dostawać aktualizacje w 2020 roku

Mozilla Fenix na horyzoncie. Firefox na Androida przestanie dostawać aktualizacje w 2020 roku

Firefox na Androida zostanie zastąpiony przez Feniksa
Firefox na Androida zostanie zastąpiony przez Feniksa
Oskar Ziomek
29.04.2019 10:56

Mozilla Fenix jest coraz bliżej swojej oficjalnej premiery. Mowa o nowej przeglądarce mobilnej, która docelowo ma zastąpić Firefoksa na Androida. Prace toczą się od wielu miesięcy, zaś pierwsze informacje o planowanym porzuceniu dalszego rozwoju Firefoksa pod kątem funkcjonalnym dochodziły do nas jeszcze w połowie ubiegłego roku. Dzisiaj znane są w tym temacie dodatkowe szczegóły.

Wszystko za sprawą opublikowanego przez producenta szkicu dokumentu opisującego plany wdrażania nowych kompilacji kodu Fennec, czyli bieżącego mobilnego Firefoksa. Mozilla tłumaczy w nim powody przejścia na przeglądarkę Fenix oraz kilka szczegółów związanych z tym procesem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Screenshot_20190429_101850_org.mozilla.fenix]Firefox na Androida przejdzie na ESRAby przejście na nową aplikację mobilną mogło przebiec bez nadmiernych nakładów pracy, Firefox na Androida doczeka się jeszcze tylko dwóch regularnie wydawanych, dużych wersji. We wrześniu, wraz z wydaniem 68.1, przeglądarka zostanie przeniesiona na gałąź ESR z wydłużonym wsparciem, zaś na poprzedniej gałęzi rozpoczną się testy i stopniowe usuwanie kodu Fennec.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

[join][img=Screenshot_20190429_101916_org.mozilla.fenix]Mozilla podkreśla, że przeniesienie mobilnego Firefoksa na ESR nie oznacza, że przeglądarkę będzie można traktować jak dobrą propozycję dla przedsiębiorstw, podobnie jak w przypadku odmiany desktopowej. Firefox na Androida ostatecznie przestanie być aktualizowany w 2020 roku – dokładna data nie została jednak jeszcze ustalona.

Mozilla Fenix – kod jest dostępny w sieci

Warto zwrócić uwagę, że choć przed Feniksem jest jeszcze długa droga, już teraz wiadomo, jak nowa przeglądarka będzie wyglądać. Jej kod można znaleźć na GitHubie, zaś chętni do testów mogą na własną rękę sprawdzać możliwości pierwszych wydań testowych.

Fenix oferuje odświeżony względem Firefoksa interfejs z paskiem adresu i opcjami domyślnie umieszczonymi na dole ekranu. Przeglądarka obsługuje ciemny tryb interfejsu, tryb prywatny, ustawienia uprawnień stron i możliwość synchronizacji danych z kontem Firefox.

Przeglądarka Mozilla Fenix w wersji beta jest dostępna do pobrania z naszego katalogu oprogramowania. Zaznaczamy, iż na tę chwilę jest to plik APK do instalacji w smartfonie z Androidem po wyrażeniu zgody na korzystanie z aplikacji z niezaufanych źródeł.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)