MSW pracuje nad systemem CEPiK 2.0 – niebawem mandaty zapłacimy online

MSW pracuje nad systemem CEPiK 2.0 – niebawem mandaty zapłacimy online

MSW pracuje nad systemem CEPiK 2.0 – niebawem mandaty zapłacimy online
Redakcja
16.07.2014 20:49, aktualizacja: 16.07.2014 21:02

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało na swoich stronach o pracach nad nową wersją systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) mającego służyć kierowcom. Dzięki zmianom, jakie zostaną w nim wprowadzone już niebawem będziemy mogli sprawdzić dodatkowe informacje online, bez wychodzenia z domu. Nowe opcje mają być następnymi e-usługami oferowanymi przez MSW po uruchomionych wcześniej „Historii Pojazdu” i „Bezpiecznym Autobusie”.

Obraz

Nie wszyscy czytelnicy muszą zdawać sobie sprawę czym jest CEPiK, więc śpieszymy z wytłumaczeniem. Jest to system teleinformatyczny przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, który ma za zadanie scentralizowanie informacji dotyczących pojazdów, ich właścicieli, osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdem, a także tych, którym takie uprawnienia zostały odebrane jako skutek zakazu prowadzenia pojazdów. System już teraz umożliwia sprawdzenie przydatnych informacji. Wspomniana „Historia Pojazdu” pozwala na uzyskanie danych technicznych i informacji o dokumentach. Po wprowadzeniu wymaganych danych zainteresowany może sprawdzić całą oś czasu, na której dowie się o zmianach właściciela, a także o przeprowadzanych badaniach technicznych. „Bezpieczny Autobus” wyświetla z kolei informacje o badaniu technicznym, oraz polisie OC danego pojazdu.

Nowe usługi służą przede wszystkim do sprawdzania danych o samych kierowcach. Pierwsza z nich pozwoli na sprawdzanie danych dotyczących nakładanych na nas kar i ograniczeń. Zainteresowany będzie mógł online sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych, a także opłacić za jego pomocą otrzymany mandat. Druga opcja okaże się przydatna dla pracodawców: „Udostępnij dane pracodawcy” poinformuje go bowiem o tym, czy posiadamy ważne uprawnienia do kierowania pojazdem i czy można powierzyć nam pojazdy służbowe. Trzecia nowość, „Sprawdź szkołę jazdy” ma zawierać w sobie ocenę jakości pracy szkół wystawiane przez kursantów. O ile system ten uda się dotrzeć z tym systemem do świadomości obywateli, może on zwiększyć konkurencyjność na rynku szkoleń. Oczywiście oceny na temat szkół można znaleźć już teraz w różnych zakątkach Internetu, ta usługa będzie jednak tworem oficjalnym.

Ostatnia z nowych funkcji to „Mój pojazd”, która jak sama nazwa wskazuje, pozwoli właścicielowi sprawdzić online dane o jego pojeździe. Sam CEPiK ma również zbierać więcej informacji np. wszystkie zapisy dotyczące badań technicznych, z uwzględnieniem ich wyników, a także informacje o ewentualnych wypadkach, w jakich pojazd brał udział. Ministerstwo ponadto obiecuje, że za sprawą dokładniejszej weryfikacji znacznie ograniczy liczbę błędów w rejestrach usługi. Wszystkie zmiany związane z projektem CEPiK 2.0 mają zostać zakończone do 2016 roku. Poszczególne usługi będą jednak uruchamiane szybkiej, stopniowo, w zależności od zaawansowania prac nad nimi. Projekt jest realizowany przez MSW we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki (COI).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)