[MWC 2015] Debiut nowych Atomów. Nazwy są lepsze, ale czemu Intel nic nie mówi o zużyciu energii?

Strona główna[MWC 2015] Debiut nowych Atomów. Nazwy są lepsze, ale czemu Intel nic nie mówi o zużyciu energii?
03.03.2015 11:27
[MWC 2015] Debiut nowych Atomów. Nazwy są lepsze, ale czemu Intel nic nie mówi o zużyciu energii?

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o zamiarach Intela związanych znazewnictwem procesorów Atom, do tej pory będącym koszmaremmarketingowca. Wszystkie te doniesienia się potwierdziły, wBarcelonie Chipzilla przedstawiła swoje najnowsze Atomy, noszącełatwe do zapamiętania i zrozumiałe nawet dla przysłowiowegoKowalskiego nazwy. Oznaczone jako x3, x5 i x7 czipy przynosząznacznie ulepszone zintegrowane grafiki, ale to nie jest przecież takistotne w odniesieniu do czipów przeznaczonych na rynek mobilny.Bardziej zastanawia to, że w udostępnionej specyfikacji nie ma anisłowa o zużyciu energii.

bEUMnHLp

Produkowane w formie SoC (System-on-Chip) Atomy dostępne będąteraz w trzech odmianach. Atom x3 to pozycja z najniższej półki,przeznaczona przede wszystkim na rynki krajów rozwijających się, i cociekawe, produkowana przez tajwański TSMC w procesie 28 nm, gdyżproces 14 nm w tym wypadku jest dla Intela nieopłacalny. W praktycex3 niczym nie różni się od wcześniejszego układu SoFIA, który miałbyć licencjonowany chińskim producentom. Dostępne mają być odmianydwu- i czterordzeniowe, ze zintegrowanym modemem 3G lub 4G/LTE. Cociekawe, najmocniejsza wersja używa GPU Mali 720, układu graficznegopozyskanego na licencji od konsorcjum ARM.

350132146356381633

Atomów x3 raczej na naszym rynku nie zobaczymy, Intel obiecuje namza to znacznie ciekawsze i nowocześniejsze Atomy z linii x5 i x7.Układy oznaczone jako x5-8300, x5-8500 i x7-8700 to pierwsze czipy nabazie architektury Cherry Trail, będącej 14-nanometrową wersjąwcześniejszego Bay Traila. Wszystkie zawierają po cztery rdzenie CPUw mikroarchitekturze Airmont, praktycznie niczym nie różniące się odrdzeni Silvermont, przynoszą jednak o wiele wydajniejsze układygraficzne, należące do ósmej generacji grafiki Intela.

bEUMnHLr

Ulepszone GPU są sporym krokiem naprzód. Do tej pory w Atomach BayTrail wykorzystywano niezbyt porywające GPU, okrojoną wersję układuznanego z Ivy Bridge. Tutaj mamy do czynienia z okrojonym GPU wziętymbezpośrednio z Broadwelli. Nie dorównają one raczej układomgraficznym Nvidii czy PowerVR, ale tak czy inaczej powinniśmyodnotować wyraźny przyrost wydajności. Flagowy x7-8700 może siępochwalić 16 jednostkami wykonawczymi w swoim GPU, podczas gdy układyBay Trail miały ich cztery.

350132146356578241

Wykorzystanie procesu 14 nanometrów pozwoli na pewno na dalszeobniżenie zużycia energii (o którym Intel tak bardzo nie chce mówić),ale czy to wystarczy? Tuż przed Mobile World Congress dowiedzieliśmysię, że Samsung, nie oglądając się na Chipzillę, uruchomił na masowąskalę produkcję układów Exynos w procesie 14 nm.

Nowe Atomy Intela mają więc bardzo groźną konkurencję –zastosowany w Galaxy S6 czip Samsunga (Exynos 7 Octa 7420) nie tylkodorównuje im poziomem miniaturyzacji, ale też jak wynika z pierwszychbenchmarków, zapewnia ogromny wzrost wydajności układu przy dalszymobniżeniu zużycia energii, możliwym nie tylko dzięki miniaturyzacji,ale i potencjałowi architektury big.LITTLE z globalnym planistązadań. Dzięki niej ARM-owy czip jest w stanie elastycznie dopasowywaćliczbę aktywnych rdzeni do aktualnych obciążeń roboczych, wybierającspośród czterech energooszczędnych i czterech wydajnych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEUMnHLB
Komentarze (20)
bEUMnHMn