MyBB 1.8 Beta 3 – lepsza ochrona przed spamem i więcej opcji moderacji

MyBB 1.8 Beta 3 – lepsza ochrona przed spamem i więcej opcji moderacji

MyBB 1.8 Beta 3 – lepsza ochrona przed spamem i więcej opcji moderacji
Redakcja
24.07.2014 13:17, aktualizacja: 24.07.2014 14:26

W ostatnich dniach zespół tworzący skrypt MyBB wydał trzecią betę edycji 1.8, która ma stanowić swoisty „most” pomiędzy dotychczasowymi rozwiązaniami, a zupełnie nowym MyBB. Lista zmian jest długa, dobrze widać, że wprowadzane są nie tylko niewielkie zmiany w już istniejących funkcjach, ale również sporo ulepszeń i zupełnie nowe funkcje. Jest to najprawdopodobniej ostatnia wersja beta, niebawem można się więc spodziewać wydania stabilnej odsłony popularnego skryptu do budowy własnego forum internetowego.

Obraz

Jedną z nowych funkcji jest wymuszenie logowania. Administrator będzie mógł wymusić na użytkownikach rejestrację i logowanie, w przeciwnym wypadku nie będą oni w stanie przeglądać forum. Sama rejestracja posiada dodatkowe zabezpieczenie antyspamowe w postaci integracji z systemem StopForumSpam. Do tej pory korzystanie z niego wymagało używania zewnętrznych dodatków. Dodane jakiś czas temu pytania sprawdzające gościa podczas rejestracji (np. „Czy lew jest kotem?”) zyskały funkcję sprawdzania przy pomocy technologii AJAX. Nie jest już konieczne wysyłanie formularza aby dowiedzieć się, czy dobrze odpowiedzieliśmy na pytania antyspamowe. Ciekawą funkcją jest także moderowanie wybranych grup użytkowników. Po odpowiednim skonfigurowaniu tej opcji, posty, tematy, przeprowadzane edycje, a także załączone pliki użytkowników znajdujących się w danych grupach będą musiały być sprawdzone przez moderatorów przed upublicznieniem. Możliwe jest również ukrywanie sygnatur jak i linków do stron internetowych umieszczonych w profilach wybranych użytkowników lub całych grup.

Twórców wtyczek powinny ucieszyć nowe uchwyty (hooki) do wykorzystania przez ich dodatki w ramach panelu administratora. Niewielkie zmiany dotyczą także styli CSS i kodu JavaScript. Stał się on przyjaźniejszy dla wszystkich skórek, które są oparte na rozwiązaniach innych niż tabelki. Do tej pory MyBB było często negowane właśnie za to, że korzystało z nich w swoich stylach, a system skórek znacznie utrudniał zakrojone na szeroką skalę zmiany. Zespół postanowił także popracować nieco nad wydajnością, odwołując się do zmian być może niewielkich, ale w szerszej skali jednak istotnych: wywołania funkcji intval dokonujących konwersji do typu int zostały zamienione na będące częścią języka rzutowanie w formie (int). Z drugiej strony widać i mniej pozytywne zmiany, jak dodanie funkcji get_user_by_username(), których od zawsze były w MyBB pełno i które nie działały efektywnie. Nowa odsłona MyBB będzie ponadto zawierała system zapisywania informacji o nieudanym logowaniu do panelu admina.

MyBB 1.8 Beta 3 jest dostępne do pobrania na oficjalnej stronie skryptu. Oczywiście wciąż jest to wersja rozwojowa, której zdecydowanie nie powinno się używać w celach innych niż testowe. Dostępne w sieci i w centralnej bazie dodatki i skórki mogą z nią nie działać. To z pewnością będzie problemem po wydaniu wersji stabilnej, niemniej MyBB 1.8 zapowiada się bardzo ciekawie. Choć rozwój silnika jakiś czas temu stał pod znakiem zapytania, ostatnio znowu nabrał imponującego tempa. Zapowiada się solidna batalia, bo za rogiem czai się już niemalże gotowe phpBB 3.1 – częściowo korzystające z frameworka Symfony, wprowadzające styl responsywny, a także wiele funkcji realizowanych za pomocą AJAXa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)