MyPaint będzie miał narzędzia do animacji

MyPaint będzie miał narzędzia do animacji

15.09.2011 14:09, aktualizacja: 15.09.2011 14:34

MyPaint — darmowy, wieloplatformowy program do malowania, który bardzo dobrze współpracuje z czułymi na nacisk tabletami graficznymi — być może na stałe zyska możliwość tworzenia animacji metodą rysowania klatek.

Narzędzia do animacji będą wprowadzone do MyPainta na potrzeby grupy artystów z Santa Fe, którzy pracują nad otwartym filmem animowanym. Praca będzie miała tytuł „Viaje a la tierra del Quebracho” (Podróż do krainy Kebraczo) i ma przywrócić do życia tak zwane leśne wioski i legendy, które w nich powstały. Wszystkie materiały wykorzystane do tworzenia filmu (animacje, tła, muzyka) będą udostępnione na zasadach Creative Commons, aby umożliwić analizę powstawania filmu. Projekt powinien być skończony przed końcem października. Poza MyPaintem przy tworzeniu filmu wykorzystywane są również Blender, Hugin i tradycyjne farby akrylowe.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że prace nad wprowadzeniem do MyPainta narzędzi do animacji są wykonywane przez ludzi niezwiązanych z zespołem deweloperów regularnie pracujących nad programem (reżyser filmu jest jednocześnie głównym deweloperem narzędzi do animacji). Jednak modyfikacja jest na tyle ciekawa, że ma dużą szansę przekształcić się w regularnie rozwijaną, oficjalną wtyczkę do MyPainta. Istnieje również możliwość, że MyPaint z narzędziami do animacji będzie dalej rozwijany jako równoległy projekt. Jest to kolejny po Blenderze i Synfig Studio otwartoźródłowy program, który został wrzucony na głęboką wodę przez artystów tworzących otwarte filmy. Miejmy nadzieję, że podobnie jak w przypadku Blendera i Synfiga, wyjdzie to MyPaintowi na zdrowie i przyśpieszy jego rozwój.

Prezentacje możliwości zmodyfikowanego MyPainta można obejrzeć na Vimeo. Kod tego wariantu programu został umieszczony na Gitorious, skąd można go pobrać i samodzielnie skompilować. Zaś oficjalną wersję programu MyPaint można pobrać z naszego portalu w dziale Programy -> Grafika -> Programy do malowania. Program jest dostępny dla systemów Windows i Linux. Użytkownicy Mac OS X mogą zainstalować program za pośrednictwem MacPorts, ale ponieważ nie jest to aplikacja natywna, należy spodziewać się problemów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)