Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Diablo II na Windows 8/8.1/10 - jak grać bezproblemowo na nowszych systemach Microsoftu

Wielu z nas pamięta, jak wielkim przebojem była druga część "Diabełka". W produkcję Blizzarda swego czasu zagrywały się miliony podobnie, jak w dodatek "Lord of Destruction". Po dziś dzień serwerów na battle.net jest całkiem sporo, niestety z przykrością muszę stwierdzić, że zaroiło się na nich od wszelkiego rodzaju spam-botów, które skutecznie psują grę. Jednak jeśli nie on-line, zawsze można przyciąć sobie w singla i powspominać stare, dobre czasy :) Wielu graczy uważa, że Diablo III nie zasługuje na miano "Diablo" ze względu na daleko posunięte uproszczenia w gameplayu, które często psują zabawę hardkorom. Misterne układanie strategii rozdzielania punktów atrybutów postaci, jak i umiejętności - dla niektórych kluczowa cecha tejże produkcji - w Diablo III została uproszczona do granic możliwości i zabrała przyjemność płynącą z kombinowania "jak by tu punkty przydzielić" :)

W związku z tym mamy ochotę czasami zagrać w stare, dobre klasyki. Dysponujemy nowym komputerem z wielordzeniowym procesorem, nowoczesną kartą graficzną, gigabajtami pamięci RAM, Windowsem 8 bądź 8.1 i co? I gucio :) Bo Diablo II się "tnie" gorzej, niż Crysis 3 "wymaksowany" do granic możliwości.

Czy można coś z tym zrobić?

Na początku dodam, że problem opisany powyżej najczęściej dotyczy Windows 8 i 8.1, stąd taki tytuł a nie inny. Natrafiłem jednak na głosy twierdzące, jakoby na Windows 7 podobne problemy miały miejsce, aczkolwiek pojawiają się one rzadziej niż na Windows 8. O ile na Windowsie 7 najczęściej wystarczy instalacja nowego patcha, uruchomienie gry jako administrator, bądź ustawienie kompatybilności z Windowsem XP, o tyle na "ósemce" triki te w ogóle nie zdają egzaminu i trzeba szukać innych rozwiązań. Gdyby jednak wszystko powyższe zawiodło, można i na "siódemce" wypróbować metodę, którą opisuję poniżej. Nie zaszkodzi, a może pomóc :)

UWAGA!

Pragnę zaznaczyć, że gra domyślnie pozwala na ustawienie rozdzielczości maksymalnie 800x600 i mój poradnik w żaden sposób tego nie zmienia. Umożliwia on jedynie poprawne działanie gry na Windows 8/8.1, nie podwyższa natomiast rozdzielczości. Są pewne mody/hacki, które dają dostęp do wyższych rozdziałek, jednakże ponieważ wyższa rozdzielczość = więcej widać na ekranie, istnieje ryzyko, że podczas gry na battle.net dostaniemy bana, a tego lepiej uniknąć. Mój poradnik nie ingeruje bezpośrednio w pliki gry i nie słyszałem, żeby ktokolwiek dostał bana używając tej metody. Sam ją sprawdziłem na battle.net i wszystko jest ok.

Po pierwsze...

Skuteczne metody rozwiązania tego problemu, które ja znam są dwie. Pierwsza z nich polega na uruchomieniu gry w trybie okienkowym, czyli do skrótu na pulpicie trzeba w linii komend dopisać "-w". Spowoduje to uruchomienie gry w oknie, ale nadal w rozdzielczości 800x600 (tzn. to okno będzie miało taką rozdzielczość). Zabawa w ten sposób na monitorze Full HD bywa stosunkowo niewygodna (okienko jest stosunkowo niewielkich rozmiarów), więc niekoniecznie bym ją popierał no chyba, że Wam to nie przeszkadza.

Druga metoda - przy czym można ją określić mianem clou tego wpisu - jest nieco bardziej skomplikowana, ale za to umożliwia grę na pełnym ekranie bez lagów i zacięć.

W pierwszej kolejności musimy się zaopatrzyć w Diablo II (z ewentualnym dodatkiem) w najnowszej wersji, tj. 1.13. Jeśli mamy jakąś starą wersję pudełkową pokroju 1.00, istnieje ryzyko, że w ogóle nie będzie się jej dało uruchomić, albo trzeba będzie mocno się nakombinować. Dlatego jeśli posiadamy starą wersję, sugerowałbym założyć konto na Battle.net i tam aktywować naszą grę z pudełka, czyli po prostu przypisać ją do konta/wpisać klucz. Wtedy będziemy mieli możliwość ściągnąć z serwerów battle.net grę w wersji bodajże 1.12, od razu dostosowaną do nowszych systemów operacyjnych. Wprawdzie problem na Windows 8 nadal występuje, ale przynajmniej można już taką wersję bez problemu uruchomić. I na tej właśnie wersji skupia się ten poradnik, ponieważ jest najmniej problemowa. Po instalacji upewniamy się, że mamy połączenie z internetem i uruchamiamy grę. Klikamy w menu głównym przycisk "Battle.net" i czekamy, aż gra się uaktualni do najnowszej możliwej wersji. Następnie możemy utworzyć nową grę single/multi i sprawdzić "jak to działa". Istnieje szansa, że nie zajdzie konieczność przeprowadzania jakichkolwiek modyfikacji, ponieważ gra może działać bez problemu "od strzała". O ile na kartach nVidii i AMD problemy występują stosunkowo często, o tyle sytuacja z układami Intela nie jest dla mnie do końca jasna, być może na nich można grać bez jakichkolwiek komplikacji.

Aby nadać grze płynności, musimy zastosować pewien trik, który spowoduje, że odpalimy grę za pomocą czegoś w stylu emulatora technologii 3dfx Glide. Zapewne "dinozaury" tego portalu wiedzą, co to takiego 3dfx (aż się łezka w oku kręci ;)), a młodzież odsyłam do Wiki. Następuje tutaj "odtworzenie" technologii 3dfx za pomocą OpenGL. A więc do rzeczy.

Wbijamy na stronkę: http://www.svenswrapper.de/english/downloads.html i ściągamy najnowszą wersję Glide Wrappera. Na dzień dzisiejszy jest to 1.4e. Bezpośredni link do pliku TUTAJ. Rozpakowujemy gdzieś nasze archiwum (za pomocą wbudowanego archiwizera bądź czegokolwiek innego - osobiście polecam darmowy 7-zip), po czym w wypakowanym archiwum znajdujemy plik glide3x.dll. Wg "readme" autora wystarczy ów plik skopiować albo do głównego folderu z grą, albo do C:\Windows\System. Osobiście doradzałbym skopiowanie go do obydwu w/w folderów i dodatkowo jeszcze do C:\Windows\System32 (który to jest bardziej naturalnym miejscem w przypadku Windowsów z serii NT na składowanie tego typu plików). No a przynajmniej ja tak zrobiłem (dla pewności :P) i u mnie działa.

Następnie przechodzimy do folderu głównego z Diablo II i odnajdujemy plik o nazwie D2VidTst.exe. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Właściwości". W nowo otwartym okienku wybieramy kartę "Zgodność", a na samym jej dole klikamy przycisk "Zmień ustawienia dla wszystkich użytkowników". Następnie może wyskoczyć monit UAC, jeśli mamy UAC ustawione na maksymalny poziom ochrony (co polecam uczynić, bo to naprawdę potrafi uratować tyłek od wszelkiego świństwa), który potwierdzamy. Pojawia nam się takie oto okno:

Zaznaczamy w nim "Uruchom ten program w trybie zgodności z:" i z listy wybieramy "System Windows XP (z dodatkiem Service P..." i dalej możemy spekulować, o jaki Service Pack chodzi, ponieważ nijak nie da się tego sprawdzić (brawo Microsoft! - pierwszy raz widzę takiego babola w systemie tej firmy), ale grunt, że działa :P. Zatwierdzamy wszystko, zamykamy.

Ponownie klikamy w/w plik prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Uruchom jako administrator". Przez chwilę monitor będzie migał, ujrzycie parę razy pulpit w niepokojąco niskiej rozdzielczości, ale bez strachu - to normalne. Po chwili wszystko wróci do normy i wyskoczy okno z wyborem trybu graficznego. W tym właśnie oknie musicie wybrać tryb 3dfx Glide i zatwierdzić.

To wszystko. Od tej pory gra powinna działać w 60fps non-stop, bez żadnych spowolnień. Może się zdarzyć, że w opcjach graficznych w samej grze pasek "Gamma" będzie ustawiony maksymalnie w prawo. Wówczas wystarczy dokonać ręcznej korekty. Domyślne ustawienia wyglądają tak:

Gdyby się okazało, że pomimo naszych starań Diablo II zachowuje się dziwnie, np. zawiesza się, albo wyskakuje do systemu, istnieje możliwość, że gra "nie lubi" naszego wielordzeniowego procesora. Wówczas sugeruję zastosować programik, który opisałem jakiś czas temu TU.

No to do boju :)

Gdybyście chcieli usunąć kiedyś Glide Wrapper, po rozpakowaniu folderu z nim odnajdujemy i uruchamiamy plik glide-init.exe, po czym wybieramy opcję "std/export" i klikamy "+remove registry-entries". Następnie usuwamy plik glide3x.dll z lokacji, do których go wcześniej skopiowaliśmy, a które zostały wyżej opisane. Uruchamiamy ponownie program D2VidTst.exe w trybie administratora nadal z ustawieniami w/w i tym razem wybieramy inny tryb graficzny.

Miłej gry! :)

//Aktualizacja 26.01.2016
Powyższy poradnik sprawdza się tak samo dobrze na Windowsie 10.

//Aktualizacja 12.03.2016
Blizzard wydał patcha 1.14a (nieprawdopodobne, a jednak!), który dostosowuje grę do nowszych Windowsów i Maców, więc wystarczy zainstalować tego patcha z poziomu gry (klikamy w menu głównym "Battle.net") i już powinno dać się normalnie grać bez kombinowania :) 

gry

Komentarze

0 nowych
  #1 31.07.2014 12:26

Świetny wpis, przydał się.

saturno   11 #2 31.07.2014 14:52

Nie no normalnie jakbym czytał poradnik uruchomienia czegoś na Linuksie.
Rozumiem kafelki, przełknąłbym menu start ale żeby przy zwykłej grze tak trzeba było kombinować!
Dokąd ten świat zmierza?

n33trox   6 #3 31.07.2014 14:55

No cóż, ta gra jest z 2001 r., więc ma 13 lat. Producent nie założył, że pewnego dnia wyjdzie taki windows 8 i tak namiesza.

Ubbaa   7 #4 31.07.2014 15:04

@saturno na Linuksie po odpaleniu w WINE instalujesz na "Marcinkiewicza" (Yes, Yes, Yes ....) i działa bez kombinowania.

krystian0120   5 #5 31.07.2014 19:01

Masz możliwość napisać coś na temat problemu z grami w okienku? Na W7 gry takie jak Mafia: The City of Lost Heaven lub Max Payne działają na całym ekranie, a już W8/8.1 uruchamia gry w oknie, na domiar złego część gry zostaje „zakryta”, czyli nie widzę np. stanu zdrowia drugiej osoby w Mafii.

krystian0120   5 #6 31.07.2014 19:03

@saturno: Max Payne wymaga odpowiedniego programu (fixa), by działał dźwięk. Dotyczy to także W7.

Autor edytował komentarz.
Axles   18 #7 31.07.2014 19:05

"Wielu graczy uważa, że Diablo III nie zasługuje na miano "Diablo" ze względu na daleko posunięte uproszczenia w gameplayu, które często psują zabawę hardkorom. Misterne układanie strategii rozdzielania punktów atrybutów postaci, jak i umiejętności - dla niektórych kluczowa cecha tejże produkcji - w Diablo III została uproszczona do granic możliwości i zabrała przyjemność płynącą z kombinowania "jak by tu punkty przydzielić" :)"

Po przeczytaniu tego nie mogę się z autorem zgodzić gdyż on chyba nie grał w D3 a takie głupoty wypisuje, zagraj kolego i przekonasz się jakie wielkie są możliwości obecnego systemu rozwoju postaci, wszystkie umiejętności są bardzo zależne od siebie i wpływają całościowo na strategię.

n33trox   6 #8 31.07.2014 19:14

@Axles: Ja tej opinii nie wziąłem z sufitu. Grałem w Diablo III, ale świeżo po premierze. Przyznaję, że nie wiem jak jest teraz, ale po premierze wielu graczy narzekało właśnie na wszechobecne w stosunku do poprzedniej części uproszczenia, stąd tak a nie inaczej napisałem.

przemor25   14 #9 01.08.2014 02:06

@n33trox: "Gry pokroju Diablo III można w pełni ocenić po upływie kilku tygodni, a nawet miesięcy, dogłębnie je poznawszy. Dopiero wtedy ma to sens, gdy gracz zrobił już wszystko, co jest na pierwszy rzut oka do zrobienia, i pozostała mu tylko „farma”, a więc czynności do głębi powtarzalne. W zależności od tego, jak dużo zabawy zapewniają, osąd może być korzystny lub nie. Dziś werdykt jest taki, że Reaper of Souls warto kupić, bo po prostu jest co robić. Wiem to po miesiącach spędzonych w wersji beta, a produkt finalny od niej nie odstaje. Jest masa ciekawych i działających „buildów” każdej z postaci – różnorodność, której brak szybko zaczął doskwierać w Diablo III. Twórcy gry zlikwidowali za pomocą dodatku i ostatniej dużej aktualizacji sporo bolączek Trójki i szkoda, że nie zrobili tego szybciej. W każdym razie sprawili, że teraz zabawa jest dużo przyjemniejsza, bardziej satysfakcjonująca." :)

MrBeckham666   19 #10 01.08.2014 22:24

z tego co pamietam na 8.1 odpaliłem tryb zgodnosci i wszystko działało.

co do rozdzielczosci podobno jest w grze plik .ini i tam mozna zmienić.

n33trox   6 #11 02.08.2014 09:42

@MrBeckham666: U mnie i u paru znajomych niestety to nic nie dało.

Axles   18 #12 02.08.2014 19:12

@n33trox: Wielu polaków narzekało co mnie nie dziwi :) a tak serio, to fakt trochę było oburzenia bo diametralnie zmienili sposób poziomowania postaci, ale narzekania były jeszcze zanim premiera była więc wiesz, ludzie przyzwyczają się do czegoś to później ciężko ich przekonać do czegoś innego. Obecnie jest tak wiele możliwości doboru umiejętności run do nich, zależności pomiędzy umiejętnościami i pasywami, że mógłbym nawet zaryzykować stwierdzenie, że postać można dostosować wg. siebie lepiej niż w poprzednich częściach.
Repear of Soul w ogóle wymiata.

Autor edytował komentarz.
kvasir1   12 #13 03.08.2014 12:48

@n33trox: Pewnie za dużo się nie zmieniło oprócz tego że w Diablo 2 latało się na Balla, Mephisto i 99 poziom to maksymalny był , a teraz (60)70+ mistrzowskie a widziałem już gościa z 640 mistrzowskim, czekam na patcha 2.1.0

kvasir1   12 #14 03.08.2014 12:52

@Axles: Repear of Soul robi wrażenie, czekamy na Głębokie szczeliny i sezonowość

Azi   12 #15 03.08.2014 14:51

Ubić "Explorer.exe" w Menedżerze Zadań - przy odpalonym Total Commanderze (lub innym zamienniku) i gra nie robi śmiesznych artefaktów, nie potrzeba kombinowania z Glide etc. Ten sam problem jest w Age Of Empires, nawet z dodatkiem...

n33trox   6 #16 03.08.2014 15:14

@Azi: Odnoszę wrażenie, że nie przeczytałeś całości. Ja tu wcale nie piszę o żadnych artefaktach, tylko o tym, że gra chodzi wolno. Bardzo wolno. Ok 10fps, albo i wolniej. Natomiast ten trik z ubijaniem explorera stosowałem przy StarCrafcie pierwszym na Windows 7. I tam faktycznie pomagało to, bo gra śmigała bez artefaktów. Bez tego grafika była skaszaniona. Ale tutaj chodzi o Diablo II i zupełnie inny problem.

Azi   12 #17 03.08.2014 15:46

@n33trox: Dzięki za info, tzn. na D3D czy DirectDraw zero działania? Mam na myśli win8...

n33trox   6 #18 03.08.2014 16:24

@Azi: Uruchamia się, ale działa bardzo wolno w trybie D3D. Natomiast Direct Draw w ogóle nie jest dostępny.

MrBeckham666   19 #19 03.08.2014 22:13

@n33trox: gra potrzebuje .net framework do czegoś?

n33trox   6 #20 04.08.2014 07:19
RMK_99   7 #21 20.08.2014 05:38

Ja nie mam problemów z Diablo II sprawdzałem na Windows x64 Vista, 7, 8.1 tylko ze ja gram na wersji 1.12 z patchem widescreen w 1920x 1200.

  #22 21.12.2014 09:44

Bardzo pomogło. Nie laguje na Windows 8.1 :)
Battle.net zaktualizował mi grę do 1.13d bodajże, dodałem ten "plik" do 3 folderów jak wskazałeś i wszystko gra :)

Dzięki wielkie!

  #23 29.01.2015 21:41

Bardzo dobra instrukcja :) nie jestem oblatana w programach i tych wszystkich nazwach informatycznych ale poradziłam sobie bez najmniejszego problemu :)
Dziękuję bardzo!

  #24 04.03.2015 19:22

A ja mam pytanie odnośnie Win7. Zainstalowałem D2 na laptopie z tym windowsem i po uruchomieniu gry mam czarne pasy po bokach monitora. Mógłbyś mi coś poradzić? Pozdrawiam

n33trox   6 #25 05.03.2015 10:38

@Czesiek9231 (niezalogowany): Prawdopodobnie dlatego, że gra działa w aspekcie 4:3. Musisz poszukać w sterowniku do karty graficznej, albo w ustawieniach monitora laptopa (jest w ogóle coś takiego?) opcji skalowania i zrobić tak, żeby rozciągało na pełny ekran.

  #26 21.05.2015 18:57

A juz myslalem ze se nie pogram w d2 :) wielkie dzieki :)

  #27 05.07.2015 09:45

@Axles: Taaa. Wielce skomplikowane buildy mozesz robic w D3. Patch wyjdzie i tylko praktycznie jeden build dla kazdej klasy. Kazdy biega z tymi samymi itemami :/

free.man   3 #28 14.07.2015 12:08

Wielkie dzięki, już myślałem że nici z Diablo II pod Windows 8. Poza tym musiałem jeszcze ustawić tryb ograniczonych kolorów na 16 bitów, wyłączyć skalowanie ekranu dla ustawień wysokiej rozdzielczości DPI oraz uruchom ten program jako administrator. Inaczej gra się nie odpali. Jeszcze raz dzięki za wpis :-)

Autor edytował komentarz.
  #29 01.08.2015 22:34

Petarda Podradnik nie wiem jak na to wpadles ale szacun oldschoolowe diablo znowu w akcji. Dzieki ziomeczku :)

  #30 02.08.2015 00:08

DZIĘKI CUDOWNIE MÓC GRAĆ W TĘ GRĘ W TAK PŁYNNYM STANIE

  #31 03.08.2015 16:54

jestes wielki ! gierka nigdy wczesniej lepiej nie smigala ;] strzalka

  #32 21.08.2015 16:58

BRAWO
DZIĘKI

  #33 09.09.2015 02:22

KOLEs jestes bogiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 a ja tyle czasu nie gralem na windows 8 bo mi lagowalo!!!!!!!

n33trox   6 #34 09.09.2015 23:05

Miło mi, że mogłem pomóc :)

  #35 16.11.2015 17:16

Co mam zrobić jeżeli odpalam diabełka 2 na windowsie 8 i wyskakuje mi error z instalacja direct3d , odinsatalowywalem i zainstalowaywalem to 3 razy i kupa . Proszę o pomoc .

  #36 17.11.2015 15:47

No wielkie dzięki, wracam z pracy do domu... pobawie się z Synem i ... chyba nie pokimam w nocy za dużo XD

  #37 25.01.2016 20:52

Nie mogę określić tego poradnika inaczej, niż "ZAJEBIŚCIE PRZYDATNY".

  #38 08.02.2016 14:40

Mam problem na Win 10 ;/ co kilka sekund mam na ułamek sekundy taki zawias w grze, nasila się to przy walkach...Macie jakieś pomysły ? :( nie umie sie tego pozbyc

  #39 10.03.2016 16:38

Chciałem bardzo podziękować :) w 100% problem rozwiązany!!! DZIĘKUJE!!!!

xbobslej   1 #40 19.03.2016 20:12

Aktualizuje mi do patcha 1.14 (nie 1.14a) i problem nie zostaje rozwiązany. Mam 20 - 28 fps ... + gdy gra się zaaktualizuje do tej wersji, znika D2VidTst.exe. Instaluje D2 jeszcze raz (1.12) i spróbuję tym sposobem z glide3x.dll. Jeśli nie będzie więcej fps to się poddam.

Edit: po tym zabiegu mam stałe 25 fps ;/ tak pokazuje fraps

Autor edytował komentarz.
xbobslej   1 #41 20.03.2016 12:36

Aktualizuje mi do patcha 1.14 (nie 1.14a) i problem nie zostaje rozwiązany. Mam 20 - 28 fps ... + gdy gra się zaaktualizuje do tej wersji, znika D2VidTst.exe. Instaluje D2 jeszcze raz (1.12) i spróbuję tym sposobem z glide3x.dll. Jeśli nie będzie więcej fps to się poddam.
Po zabiegu z glide3x.dll mam stałe 25 fps...

n33trox   6 #42 21.03.2016 19:19

@xbobslej: No właśnie mam to samo i nie wiem, co z tym zrobić :( Może ta gra od zawsze miała 25 fps, a my zostaliśmy zmanierowani przez nowsze gry, które mają 60 i więcej :P

Autor edytował komentarz.
  #43 12.07.2016 14:02

Dzieki ziomek :) w 2k16 nadal dziala bez problemu nawet na widnows 10 :) Pozdrawiam. Fajnie tak czasami powrócić do takich klasyków jak Diablo czy Gothic

  #44 21.11.2016 21:03

Dziękuję ci serdecznie Przyjacielu! Śmiga aż miło :D czas wciągnąć się ponownie, jak za dawnych lat :D