Na co komu myszka? Vivaldi 2.1 dostępny z nowościami w szybkich poleceniach

Jon von Tetzchner, fot. mat. prasowe
Jon von Tetzchner, fot. mat. prasowe

25.10.2018 09:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie minął miesiąc od premiery przeglądarki Vivaldi w wersji 2.0, dużego wydania znacznie rozbudowującego funkcjonalność programu. Dziś można już zaktualizować stabilne wydanie do wersji 2.1 – znaleźć można ją już w naszej bazie oprogramowania. Co tym razem przygotowała ekipa von Tetzchnera?

Wydanie 2.1 to ważny krok w rozwoju przeglądarki dla każdego użytkownika, który preferuje obsługę z wykorzystaniem klawiatury. Vivaldi już od dawna obsługuje polecenia tekstowe, dzięki którym można nie tylko nawigować pomiędzy otwartymi kartami czy zakładkami, ale także szybko przechodzić do konkretnych miejsc w panelu ustawień czy po prostu korzystać z wyszukiwarki.

[video=https://vivaldi.com/wp-content/uploads/add-notes-in-qc.mp4]W wydaniu 2.1 te możliwości rozbudowano o integrację z kolejnymi składnikami Vivaldiego. Możliwe jest już na przykład tworzenie za pomocą poleceń tekstowych notatek. Wystarczy nacisnąć klawisz F2 i zacząć wpisywać treść, a propozycja zapisania jej notatki zostanie wyświetlona automatycznie poniżej. Ponadto za pomocą poleceń tekstowych można odtąd także odnajdywać wcześniej zapisane notatki.

Kolejne udogodnienie stanowi obsługa parametrów do poleceń. Dotąd użytkownik wykorzystujący polecenia tekstowe mógł bez trudu przechodzić do kolejnych menu czy ustawień. Teraz, dzięki parametrom, możliwe jest także definiowanie konkretnych wartości ustawień. Przykład stanowić może wartość przybliżenia widoku strony. Wystarczy na przykład wprowadzić polecenie Page Zoom 125, by przybliżyć stronę o 25%.

[video=https://vivaldi.com/wp-content/uploads/pagezoom-qc.mp4]Na razie z parametrów poleceń korzystać można wyłącznie w przypadku ustawień powiększenia strony i interfejsu samej przeglądarki. Z całą pewnością możemy się tu jednak spodziewać nowych możliwości z wersji na wersję – nietrudno sobie wyobrazić, że wprowadzenie wartości true i false pozwoli na obsługę zdecydowanej większości pozycji w ustawieniach przeglądarki.Poza nowościami w obsłudze za pomocą klawiatury, zmian jest niewiele – oprócz poprawek wprowadzono domyślną obsługę otwartego kodeka AV1, co usprawni zarówno obsługę kontenerów WEBM, jak i komunikację przez protokół WebRTC. Najnowszą wersję Vivaldiego znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)