NaCl już domyślnie włączony w Chrome 14 beta

12.08.2011 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od ponad roku Google pracuje nad technologią Native Client, znaną także jako NaCl. Na blogu Chrome pojawiła się informacja, że NaCl nareszcie został na stałe włączony w Chrome.

Implementacja Native Client opracowana przez Google pozwala na wykonywanie kodu w C i C++ w przeglądarce, w środowisku izolowanym tak samo, jak skrypty JavaScript. Oknem na świat NaCl jest Pepper — zestaw interfejsów eksponujących operacje i obiekty typowe dla HTML5 w kodzie C/C++. Pepper Plugin API (PPAPI) jest rozwinięciem Netscape Plugin API — standardowych interfejsów, z jakich korzystają wszystkie przeglądarki internetowe (wyjątkiem jest oczywiście IE, które do podobnego celu wykorzystuje Browser Helper Objects lub ActiveX). Dzięki temu deweloperzy mogą bazować na zdobytym doświadczeniu w pisaniu kodu natywnego oraz znajomości szybkich bibliotek C/C++, co pozwoli na tworzenie przenośnych, wydajnych aplikacji.

Projekt jest otwartoźródłowy, ale to pracownicy firmy Google wykonali lwią część pracy nad samym NaCl i nad Pepper Plugin API. Rozwój Pepper jest zresztą kluczowy dla NaCl, gdyż Pepper jest wydajniejszy od Netscape Plugin API, na czym zyskują aplikacje NaCl. Pierwszy raz Google wspomniał o koncepcji Native Client na konferencji I/O w maju 2010 roku. Dziś mamy namacalny dowód na to, że korporacja do sprawy podchodzi poważnie i technologia ma szansę zaistnieć w przeglądarkach. Możliwość pisania w C/C++ z dostępem do programu z przeglądarki w czasie rzeczywistym może zapoczątkować powstawanie kolejnej generacji aplikacji webowych i gier dla przeglądarek.

NaCl został wbudowany w dzisiejsze wydanie Chrome 14 z kanału beta. W tej wersji znalazło się również Web Audio API, które przyda się szczególnie przy pisaniu gier dla przeglądarki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także