NaCl już domyślnie włączony w Chrome 14 beta

NaCl już domyślnie włączony w Chrome 14 beta

12.08.2011 12:50

Od ponad roku Google pracuje nad technologią Native Client, znaną także jako NaCl. Na blogu Chrome pojawiła się informacja, że NaCl nareszcie został na stałe włączony w Chrome.

Implementacja Native Client opracowana przez Google pozwala na wykonywanie kodu w C i C++ w przeglądarce, w środowisku izolowanym tak samo, jak skrypty JavaScript. Oknem na świat NaCl jest Pepper — zestaw interfejsów eksponujących operacje i obiekty typowe dla HTML5 w kodzie C/C++. Pepper Plugin API (PPAPI) jest rozwinięciem Netscape Plugin API — standardowych interfejsów, z jakich korzystają wszystkie przeglądarki internetowe (wyjątkiem jest oczywiście IE, które do podobnego celu wykorzystuje Browser Helper Objects lub ActiveX). Dzięki temu deweloperzy mogą bazować na zdobytym doświadczeniu w pisaniu kodu natywnego oraz znajomości szybkich bibliotek C/C++, co pozwoli na tworzenie przenośnych, wydajnych aplikacji.

Projekt jest otwartoźródłowy, ale to pracownicy firmy Google wykonali lwią część pracy nad samym NaCl i nad Pepper Plugin API. Rozwój Pepper jest zresztą kluczowy dla NaCl, gdyż Pepper jest wydajniejszy od Netscape Plugin API, na czym zyskują aplikacje NaCl. Pierwszy raz Google wspomniał o koncepcji Native Client na konferencji I/O w maju 2010 roku. Dziś mamy namacalny dowód na to, że korporacja do sprawy podchodzi poważnie i technologia ma szansę zaistnieć w przeglądarkach. Możliwość pisania w C/C++ z dostępem do programu z przeglądarki w czasie rzeczywistym może zapoczątkować powstawanie kolejnej generacji aplikacji webowych i gier dla przeglądarek.

NaCl został wbudowany w dzisiejsze wydanie Chrome 14 z kanału beta. W tej wersji znalazło się również Web Audio API, które przyda się szczególnie przy pisaniu gier dla przeglądarki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)