Najstarsza wyszukiwarka torrentów zamknięta

Najstarsza wyszukiwarka torrentów zamknięta

05.06.2012 15:34, aktualizacja: 06.06.2012 09:24

FileSoup to wyszukiwarka plików .torrent, która powstała w 2003 roku w Wielkiej Brytanii. Strona stworzona w czasach, kiedy nie było jeszcze ThePirateBay, Torrentz, a isoHunt jeszcze nie wyszukiwał odnośników z sieci BitTorrent, żyła dłużej, niż nie jedna młodsza wyszukiwarka.

Przez lata działalności FileSoup nie miała problemów, aż do 2009 roku, kiedy policja i Federation Against Copyright Theft (FACT) wkroczyły do domu właściciela strony, a niedługo później do domu administratora. Obaj zostali aresztowani i przesłuchani. Oskarżenia zostały odrzucone w 2011 roku po długim procesie, gdyż zdaniem sądu dowody dostarczone przez FACT nie były wiarygodne.

Wyszukiwarkami torrentów rządzą te same prawa rynku, co innymi serwisami. Dwuletni proces i szybki rozwój konkurencji zabiły FileSoup. Z ponad miliona zarejestrowanych użytkowników przed aresztowaniem każdego dnia odwiedzało stronę kilkadziesiąt tysięcy, w tym roku była to ledwie garstka.

Brak zainteresowania stroną skłonił jej założyciela do jej zamknięcia. Pionierzy udostępniania plików w sieci BitTorrent odejdą, ostatecznie zakończy istnienie również społeczność skupiona wokół serwisu — a była to spora i bardzo dobrze zgrana grupa jak na portal tego typu.

Domeny zostaną wystawione na sprzedaż, ale sam portal i baza użytkowników nie zmienią właściciela.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)