Narzekasz na cenę Librem 5? Twórcy właśnie stwierdzili, że jest zbyt niska i szykują podwyżkę

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak

19.12.2019 06:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mogłoby się wydawać, że 699 dol., jakie firma Purism życzy sobie za smartfon Librem 5, to i tak kwota z gatunku tych szalonych. W końcu nie mówimy o nowym wszystkomającym flagowcu, lecz o ascetycznej sprzętowo konstrukcji z GTK+ i GNOME w stosie oprogramowania. Cóż, producent ma najwyraźniej inną opinię. Właśnie zapowiedział podwyżkę.

Purism już raz zdołał zaszokować fanów, prezentując Librem 5 USA, a więc odmianę Librem 5 wytwarzaną w dużej mierze na terenie USA, w cenie 2 tys. dol. Wzrost ceny regularnego modelu nie będzie aż tak szalony, ale bez wątpienia również da się zainteresowanym we znaki.

Jak poinformowano na blogu, podwyżka będzie stopniowana. Wraz z nadejściem roku 2020 Librem 5 zdrożeje do 749 dol., a gdy w drugim półroczu pojawi się ostateczna wersja sprzętu, zwana Evergreen, cena dodatkowo podskoczy do 799 dol. Zdaniem Purism, nowa cena lepiej odzwierciedla rzeczywistą wartość sprzętu i jest całkowicie uzasadniona ekonomicznie.

Patrząc na wyświetlacz IPS o rozdzielczości 720 x 1440 pikseli, procesor i.MX8M w prościutkiej architekturze Cortex-A53 czy zaledwie 3 GB RAM i 32 GB pamięci masowej, można mieć wobec tłumaczeń producenta istotne wątpliwości. Choć wysokie koszty zakupu w pewnym sensie racjonalizuje deklarowany okres wsparcia. Purism obiecuje bowiem aktualizacje systemu przez okres aż ośmiu lat, deklasując pod tym względem nawet Apple.

Purism just announced a new Librem 5 (reUpload)

Niemniej Apple to Apple; producent, któremu udało się zbudować rzeszę wiernych fanów, gotowych płacić krocie za samo logo. Purism to z kolei wielka niewiadoma.

Firma zapowiada podwyżkę, a nie dysponuje jeszcze w pełni funkcjonalnym sprzętem. Użytkownicy obecnych wersji Librem 5 narzekają na takie kwiatki jak brak dźwięku podczas połączeń, problemy z rozruchem czy nadmiernie grzejący się czip. W takich warunkach trudno o entuzjazm, a kolejne ruchu Purism bardziej niż podziw budzą litość. Nad tymi, którzy tych paręset baksów wyłożyli.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (24)
Zobacz także