Netflix rezygnuje z cenzury. Platforma wprowadza zmiany

Netflix rezygnuje z cenzury. Platforma wprowadza zmiany

Netflix rezygnuje z cenzury
Netflix rezygnuje z cenzury
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
15.05.2022 14:38, aktualizacja: 15.05.2022 15:51

Netflix pierwszy raz od prawie pięciu lat zaktualizował notatkę dotyczącą kultury korporacyjnej, dodając m.in. zapis związany z cenzurą. Do notatki dotarł serwis Variety, który zwrócił uwagę, że Netflix nie będzie "cenzurować określonych artystów ani głosów". Platforma zasugerowała też, że pracownicy, którym nie podoba się takie rozwiązanie, mogą odejść.

Netflix stworzył nową sekcję "ekspresja artystyczna", która została dodana do notatki, po emisji programu specjalnego "The Closer" Dave'a Chappelle'a. Program wywołał wiele oburzenia wśród pracowników firmy. Nie spodobały im się homofobiczne i transfobiczne uwagi, wygłaszane przez komika w jego stand-upie. Część zatrudnionych zdecydowała się nawet na udział w strajku.

Netflix rezygnuje z cenzury

Chociaż każdy tytuł jest inny, podchodzimy do nich na podstawie tego samego zestawu zasad: wspieramy ekspresję artystyczną twórców, z którymi współpracujemy; programujemy dla różnych odbiorców i gustów; i pozwalamy widzom zdecydować, co jest dla nich odpowiednie – można przeczytać w notatce.

Netflix w notatce zaznaczył również, że pracownicy, którzy mają problem z różnorodnymi treściami pojawiającymi się na platformie streamingowej, powinni poszukać innego miejsca pracy. Podkreślił też, że zatrudnione osoby mogą być zmuszone do pracy nad treściami, które "uznają za szkodliwe". Firma tłumaczyła, że istniejące opcje takie jak oceny, ostrzeżenia dotyczące treści i kontrola rodzicielska to sposoby, dzięki którym użytkownicy samodzielnie mogą wybrać, które treści są dla nich odpowiednie lub nie.

Jeśli trudno będzie Ci wpierać szeroki zakres naszych treści, Netflix może nie być dla Ciebie najlepszym miejscem - zaznaczono w notatce.

Netflix już wcześniej zapowiadał zmiany, które mają zatrzymać użytkowników i zapobiec spadkowi przychodów. Dane za pierwszy kwartał 2022 roku wykazały, że z używania platformy zrezygnowało 200 tys. osób. Był to pierwszy taki spadek od 2011 roku. Jak donosi Variety obecnie pracownicy są instruowani, aby "mądrze wydawać pieniądze naszych członków", a z notatki dotyczącej kultury korporacyjnej usunięto fragmenty wskazujące na brak limitów wydatków.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)