Nie chcą GNOME w Ubuntu, wolą KDE – trwa zbiórka podpisów pod petycją

Nie chcą GNOME w Ubuntu, wolą KDE – trwa zbiórka podpisów pod petycją

Nie chcą GNOME w Ubuntu, wolą KDE – trwa zbiórka podpisów pod petycją
21.04.2017 13:00
Obraz

Do wydania Ubuntu 18.04 został jeszcze niecały rok – i jak jużdobrze wiemy, będzie to wielkazmiana dla użytkowników tego systemu. Zamiast przez latarozwijanego środowiska Unity, dostaną domyślnie „czystedoświadczenie GNOME”, takie samo jak w najmniej popularnejodmianie Ubuntu – Ubuntu GNOME. Społeczność jest podzielona wocenie tej decyzji, ale coraz częściej słychać głosy, żedecyzja Shuttlewortha jest błędem, że porzucając Unity powinienwybrać środowisko KDE. Czy cokolwiek może jeszcze zmienić decyzjęwłaściciela i dyrektora firmy Canonical?

Na łamach serwisu change.org opublikowano petycję,która wzywa Canonical do wyboru KDE Plasma na domyślny pulpitUbuntu. Jej autor Derrick Gilliland dowodzi, że Plasma daje znacznielepszą kontrolę nad pulpitem niż GNOME, a Canonical już wcześniejzdobył doświadczenia w pracy z biblioteką Qt, będącą podstawąKDE. To właśnie przecież na Qt bazowała rozwojowa wersjaśrodowiska Unity – Unity 8.

Why Ubuntu 18.04 Should Use KDE Plasma Instead of GNOME (Part 1 of 2)

Co więcej, można powiedzieć, że już dzisiaj Plasma jestznacznie bliższa założeniom projektowym Unity – w tym sensie, żełatwo jest bardzo dostosować Plasmę do takiej formy i zachowań,jakie znane są użytkownikom Unity. Nie trzeba więc z niczegorezygnować, a stworzone przez Canonicala rozszerzenia i zmiany napewno nie spotkają się z niechęcią społeczności KDE.Projektanci KDE nie są bowiem przekonani o swojej nieomylności,jest wręcz przeciwnie – chcą zaoferować użytkownikom jaknajwiększą kontrolę nad pulpitem.

Nie bez znaczenia jest też wydajność i zapotrzebowanie nazasoby sprzętowe – w wielu benchmarkach Plasma wygrywa z GNOME.Czemu więc na siłę narzucać użytkownikom „czyste doświadczenieGNOME”, skoro popularność dystrybucji Ubuntu GNOME, która takiedoświadczenie zapewniała, była znikoma?

Zużycie pamięci przez linuksowe środowiska graficzne (w maszynie wirtualnej z 1 GB RAM). Źródło: reddit
Zużycie pamięci przez linuksowe środowiska graficzne (w maszynie wirtualnej z 1 GB RAM). Źródło: reddit

Petycję podpisało od jej ogłoszenia pięć dni temu jak dotąd462 osoby. Jeśli chcecie, by Wasz głos trafił do MarkaShuttlewortha, możecie podpisać się – i wyrazić swoją opinię– tutaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (278)