Nie narzekaj na telemetrię. Dzięki niej Microsoft Edge najlepiej oszczędza energię

Nie narzekaj na telemetrię. Dzięki niej Microsoft Edge najlepiej oszczędza energię

Nie narzekaj na telemetrię. Dzięki niej Microsoft Edge najlepiej oszczędza energię
21.06.2016 21:52

Wcale nie spieszy się Wam do korzystania z Microsoft Edge. Mimoże to domyślna przeglądarka systemu Windows 10, a Redmond robi comoże, by użytkownicy nie zastępowali jej niczym innym, to i tak unas przegrywa nie tylko z Chrome i Firefoksem, ale też z Operą. Poniemal roku dostępności, Edge zdobyło zaledwie kilka procentrynku! Specjalnie zresztą nas to nie dziwi, bo na pierwszy rzut okaprzeglądarka ta nie przynosi niczego, co mogłoby zachwycić. Ale nadrugi? Pojawiły się wyniki badań, z których wynika, żeprzeglądarka Microsoftu ma ogromną przewagę nad konkurentami podwzględem czasu pracy na zasilaniu bateryjnym.

Zestawiony przez badaczy z Microsoftu eksperyment: cztery takiesame laptopy, z takimi samymi akumulatorami, działające podkontrolą takiego samego Windowsa 10, odtwarzające ten sam klipwideo. Różni je tylko użyta przeglądarka. I co teraz?

Laptopowi z Google Chrome skończyła się energia już po 4godzinach i 20 minutach. Maszyna z Firefoksem poddała się po 5godzinach i 9 minutach. Z Operą wideo było odtwarzane przez 6godzin i 18 minut. Edge okazało się najbardziej energooszczędne,wytrzymało 7 godzin i 22 minuty, tj. o 70% dłużej, niż GoogleChrome.

Microsoft Edge Experiment: Battery Life

Na tym eksperyment się nie skończył, druga faza polegała naprzeprowadzeniu sekwencji oskryptowanych działań, typowych dlaprzeglądania Internetu – otwierania stron, oglądania klipowwideo, przewijania dokumentów. Skorzystano z popularnych witryn –Facebooka, Wikipedii, YouTube, Amazonu czy Google, nicmicrosoftowego. Ale i tu Edge okazało się najlepsze, najgorzej zato wypadł Firefox.

Microsoft nie chce poprzestać na przeglądarce, która możepracować średnio połowę dłużej niż produkty konkurencji. Nałamach oficjalnego bloga deweloperów Edge opublikował informacjeo pracach poczynionych, by Edge działało jeszcze dłużej. Terazjuż wiecie, po co Microsoftowi ta cała telemetria – m.in. dogromadzenia danych z Energy Estimation Engine, usługi działającejna wszystkich bateryjnie zasilanych urządzeniach z Windowsem 10,która śledzi zużycie energii przez sprzęt i oprogramowanie. Zjednej strony pomaga ona w oszczędzaniu energii na komputerzeużytkownika, z drugiej dostarcza zagregowane informacje, by jak tookreślono, „ulepszyć ekosystem Windowsa”.

Największą wagę przykłada się do danych z nowoczesnychurządzeń, takich jak hybrydy Surface, które mierzyć mogą zużycieenergii z 98% dokładnością. Mając takie dane, Microsoft możesobie odpowiedzieć na pytanie – ile to dżuli każdego dnia zużywasię na pracę mechanizmu odśmiecacza pamięci w JavaScripcie? Jakiwpływ na to mają kolejne wersje Windowsa?

Obraz

Dlatego właśnie przygotowywane uaktualnienie Windows 10Anniversary Update będzie mogło przynieść sporo ulepszeń w tejkwestii, dzięki którym system z Redmond być może nawet dorównamacOS-owi, jak do tej pory najlepiej gospodarującemu dostępnąenergią na tych nielicznych modelach komputerów, które obsługuje.Cztery najważniejsze zmiany, które zapowiedziano, to:

  1. Efektywniejsze zarządzanie pracą kart Edge pozostających wtle, głównie za sprawą synchronizowania operacji JavaScriptu zinnymi operacjami systemowymi. Dzięki temu działające w kartach wtle strony i aplikacje wciąż będą mogły pracować, a zarazem wniektórych scenariuszach zużyją nawet o 90% mniej energii.
  1. Poskromienie Flasha – będzie on teraz działał w oddzielnymprocesie, a nieistotne dla strony obiekty flashowe będą domyślniepauzowane. Dzięki wydzieleniu Flasha będzie można też zatrzymaćjego proces, gdyby pożarł zbyt wiele zasobów.
Obraz
  1. Zoptymalizowanie interfejsu użytkownika Edge pod względemzużycia energii. Czy wiecie, że jeden raptem przycisk widoku doczytania wykorzystywał wcześniej 120 klatek animacji – a każdaakcja z nim wywoływała kosztowną energetycznie operację nalayoucie i widoku? Dzięki wprowadzonym zmianom włączenie widoku doczytania zmniejszyło obciążenie CPU o 100% i GPU o 75%. A takichkwiatków było przecież więcej.
  1. Ulepszono też stos sieciowy Windowsa. Funkcje takie jak TCPFast Open (pozwalające na szybsze zestawienie połączeń z mniejsząliczbą wysłanych wiadomości), Initial Congestion Window(zwiększające rozmiar wiadomości, by wysłać większą ilośćdanych w jednym pakiecie), czy Tail Loss Probe i RecentAcknowledgement (skracające czas potrzebny na zrekompensowanieutraconych pakietów) mają pozwolić na znacznie oszczędniejszekorzystanie z anteny radiowej.

Jak to się sprawdzi w rzeczywistości, przekonamy się już zakilka tygodni. Możecie się spodziewać daleko posuniętych analizAnniversary Update, także pod kątem zużycia energii. Już terazjednak na podstawie uaktualnień dostępnych dla uczestnikówprogramu Windows Insider możemy powiedzieć, że Windows 10 przezten rok stał się znacznie lepszym systemem operacyjnym, niż byłnim na początku.

No cóż, tak wygląda era Windowsa-jako-Usługi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)