Niecodzienny pomysł na płatności zbliżeniowe. Brytyjczycy za kawę zapłacą kubkiem

Źródło: Materiały prasowe Costa
Źródło: Materiały prasowe Costa
Piotr Urbaniak

28.11.2018 16:22, aktual.: 28.11.2018 23:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjska sieć kawiarni Costa, której lokale znajdziemy także na terenie Polski, ogłosiła plany wprowadzenia kubków wielorazowego użytku Clever Cup, pozwalających na płatności zbliżeniowe w technice NFC. Firma chce tym samym zredukować ilość generowanych odpadów, serwując zarazem unikatowy gadżet swoim klientom.

W pierwszej kolejności Clever Cup trafi na rynek brytyjski, gdzie płatności będą obsługiwane przez należący do banku Barclays system bPay. Niemniej docelowo Costa chce wprowadzić podobne rozwiązanie we wszystkich swoich placówkach.

Źródło: Materiały prasowe Costa
Źródło: Materiały prasowe Costa

Przy czym ten akurat system o tyle ułatwia sprawę, że jest to – najprościej ujmując – prepaid z miniaturowym modułem płatniczym NFC. Klienci, na mocy umowy pomiędzy kawiarnią i bankiem, otrzymają przypisane do kubka konto z limitem 15 funtów. Najpierw jednak zapłacą 14,99 funta za sam kubek, ale później ma to być rekompensowane rabatem w wysokości 25 pensów na każdą kawę. Oczywiście pod warunkiem, że ta zostanie wypita w Clever Cup.

Ale na co to komu, zapytacie? Otóż w Wielkiej Brytanii jednym z najbardziej palących problemów jest odzysk surowców wtórnych. Według statystyk tylko 1 proc. kawiarnianych naczyń jednorazowych podlega recyklingowi, Wszystko z uwagi na użycie polietylenowej powłoki, która jest niezbędna do uzyskania wodoodporności papierowych naczyń, ale utrudnia późniejszy przerób.

Tak więc w istocie rzeczy Clever Cup to rozwiązanie proekologiczne, tyle że przy okazji wyposażone w NFC celem skuszenia klientów do jego wykorzystywania.

Na Wyspach nietypowy kubek ma zadebiutować w ciągu najbliższych dni. Kiedy opuści UK, nie wiadomo. Faktem natomiast jest, że utylizacja odpadów to problem nie tylko Brytyjczyków, przez co z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że pomysł spodoba się również w innych krajach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)