Niepełnosprawni cyfrowo niewykluczeni. Administracji publicznej zostały dwa tygodnie

Pod koniec maja w życie wejdzie rozporządzenie Rady Ministrów, które może przysporzyć administracji publicznej sporo pracy. Chodzi o obowiązek dostosowania stron internetowych instytucji państwowych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Biorąc pod uwagę ścisłe wymogi, które będą musiały spełniać serwisy, administrację czeka benedyktyńska praca.

Niepełnosprawni cyfrowo niewykluczeni. Administracji publicznej zostały dwa tygodnie

15.05.2015 | aktual.: 18.05.2015 11:41

Wymagania zostały ujęte w aż 30 punktach, których zrealizowanie ma zapewnić witrynom najwyższą ocenę AAA według wytycznych standardu WCAG 2.0. Obejmują one między innymi brak zabezpieczeń CAPTCHA, wprowadzenia nawigacji bez użycia myszki czy zagwarantowanie pełnej czytelności przy powiększeniu do 200%. Z pozostałymi wytycznymi można zapoznać się w opublikowanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Mapie dostępności.

Obraz

Odsetek witryn, które już dziś spełnią standard WCAG 2.0 na ocenę AAA jest w przypadku polskich urzędów żenująco niski – według danych zebranych przez Fundację Widzialni jest to zaledwie 12,8%. Budzi to tym większe zaskoczenie, że serwisy muszą zostać zaktualizowane najpóźniej do 30 maja!

„Mapa dostępności” zawiera nie tylko ścisłe wymogi techniczne, ale także zalecenia odnośnie procedur. Programistom interfejsu użytkownika zaleca się nie tylko konsultacje z ekspertami zajmującymi się szeroko pojętymi ułatwienia dostępu, ale także opracowywanie odpowiedniej dokumentacji oraz przeprowadzanie audytów. Trzeba przyznać, że przed administracją stoi trudne wyzwanie – w ciągu zaledwie dwóch tygodni konieczne zaktualizowanie witryn niemal 90% urzędów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)