Niewielki adres powoduje awarię przeglądarki Google Chrome

Niewielki adres powoduje awarię przeglądarki Google Chrome

Niewielki adres powoduje awarię przeglądarki Google Chrome
Redakcja
21.09.2015 13:12

Czasami niewielki błąd programistyczny może doprowadzić do sporego zamieszania i dużych problemów. Tak dzieje się w ostatniej wersji stabilnej przeglądarki Google Chrome. Wystarczy odpowiedni adres internetowy, aby doprowadzić aplikację do awarii. Jego umieszczenie na stronie internetowej może zaowocować niespodziewanym komunikatem o problemie i utratą efektów aktualnej pracy.

Błąd został znaleziony przez Andrisa Atteka, zgłosił go on już programistom zajmującym się projektem Chromium. Wystarczy, że w pasku adresu znajdzie się ciąg zawierający na końcu znak NULL. Odpowiada za to fragment %%300, który jest konwertowany na wspomnianą wartość. Adres jest następnie analizowany, ale oprogramowanie nie przewiduje, iż może otrzymać tego typu ciąg. W efekcie doprowadza to do awarii przeglądarki. Jeżeli wpiszecie go w pasku adresu i spróbujecie przejść do takiej strony, zawieszeniu ulegnie cała przeglądarka.

Obraz

Niestety problem dotyczy wersji stabilnej Google Chrome, a więc większości użytkowników. Wystarczy, że tego typu link znajdzie się na stronie internetowej – jeżeli odwoła się ona np. do obrazka (przez znacznik img) z odpowiednio zmienionym adresem, karta ulegnie awarii. Jeżeli jednak ktoś wyśle taki link w wiadomości lub umieści go na stronie, a następnie najedziemy na niego kursorem, Chrome odmówi współpracy nie tylko na aktywnej karcie, ale także niektórych innych. Nie precyzujemy ilu dokładnie, w naszym przypadku czasami były to dwie strony, czasami kilka więcej.

Programiści pracujący nad Chromium starają się już rozwiązać ten problem. Jak na razie użytkownicy mogą jedynie czekać na aktualizację, a także unikać przechodzenia na linki zawarte na stronach… to może być jednak trudne, odnośniki są bowiem podstawą Internetu. Problem pojawia się na różnych systemach, niewrażliwa na tego typu adresy jest mobilna wersja Chrome przeznaczona dla Androida. Jeżeli postanowicie odwiedzić blog odkrywcy zalecamy ostrożność: umieścił on na nim kod, który powoduje awarię, wystarczy najechać na link kursorem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)