Nokia na zakupach — koniec spółki z Siemensem

Marcin Paterek

01.07.2013 13:08

Nokia Siemens Networks jeszcze w tym roku przejdzie do historii. Działającą od 2007 r. spółkę zastąpi nowa firma, która będzie w pełni podlegać Nokii. Jej nazwa póki co owiana jest tajemnicą — szczegóły poznamy dopiero w trzecim kwartale 2013 r., kiedy transakcja zostanie sfinalizowana. Za przejęcie udziałów Finowie zapłacą 1,7 mld euro (1,2 mld w gotówce w momencie zamknięcia transakcji, a pozostałą część w ciągu 12 miesięcy).

Obraz

Wykupienie udziałów dotychczasowego partnera ma pomóc Nokii zrównoważyć straty spowodowane wciąż zbyt niską sprzedażą smartfonów. Mimo że zainteresowanie serią Lumia wzrasta (w pierwszym kwartale rozeszło się 5,6 mln sztuk, o 25 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2012 r.), pikująca sprzedaż tanich telefonów sprawiła, że Nokia zamknęła okres ze stratą 150 mln euro. W tym samym czasie Nokia Siemens Networks odnotowało ponad 200 mln euro zysku. Jeszcze do niedawna spółka nie radziła sobie najlepiej, ale przeprowadzana od 2011 r. restrukturyzacja, w ramach której pracę straciło ponad 17 tys. osób, pozwoliła jej wyjść na prostą.

Nokia Siemens Networks to jedna z największych firm działających w branży telekomunikacyjnej, zatrudniająca blisko 60 tys. osób w ponad 150 krajach. Ugruntowana pozycja firmy na rynku LTE daje nam dużą szansę rozwoju. Cieszymy się z tego i chcemy się dalej rozwijać, by zwiększyć zyski całej grupy Nokia — skomentował transakcję Stephen Elop, szef Nokii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)