Nokia nie będzie rozwijała aplikacji HERE dla Windows Phone? Priorytetem jest Android

Nokia nie będzie rozwijała aplikacji HERE dla Windows Phone? Priorytetem jest Android
Redakcja

18.12.2014 15:27, aktual.: 18.12.2014 22:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia nie będzie już angażowała się w tworzenie map i nawigacji HERE dla systemu Windows Phone – takie informacje nadciągają do nas wprost z Finlandii i w pewien sposób mogą wzbudzić panikę wśród użytkowników tego systemu. Ta nie jest jednak potrzebna, bo oprogramowaniem tym zajmie się Microsoft, który najprawdopodobniej zapłaci za to, aby niedawny gigant telefoniczny kontynuował swoją pracę.

Jeżeli kogoś dziwi, jakim cudem Nokia wykupiona przez Microsoft może podejmować takie decyzje, to przypominamy, że amerykańska korporacja wykupiła jedynie dział mobilny tej firmy. Nokia nadal istnieje, choć nie zajmuje się już tworzeniem smartfonów. Według dziennika ITViiko fińskie przedsiębiorstwo zdecydowało się na tworzenie swojego oprogramowania jedynie dla Androida, a w przyszłości także dla systemu iOS. Wersja dla Windows Phone nie jest już priorytetem… więcej, nie jest już niczym interesującym i nie będzie oficjalnie rozwijana. Widać to zresztą nie tylko po mapach, ale i innych projektach jak np. Z Launcher czy tablecie Nokia N1.

Wybór ten nie dziwi, bo dwie wiodące platformy posiadają znakomitą większość rynku i są po prostu bardziej dochodowe i aktywne. Trudno jednak nie ulec wrażeniu, że sytuacja ta wygląda przekomicznie - do niedawna mapy i nawigacja offline tworzone przez Nokię były jednym z największych atutów mobilnego systemu Microsoftu. System od Google czegoś takiego w standardzie nie udostępnia: mapy Google choć popularne, nie oferują jako aplikacja do nawigacji tylu przydatnych opcji, a na dodatek wymagają korzystania z transmisji komórkowej w celu pobrania niezbędnych danych.

Obraz

W ich przypadku użytkownik może zapisać do późniejszego wykorzystania bez Internetu jedynie wycinek mapy o rozmiarach 50 x 50 km, co dla kierowców jest zdecydowanie niewystarczające. Choć platforma stworzona przez Google daje dostęp do wielu nawigacji różnych producentów, to najczęściej są one płatne. Mapy HERE są z kolei darmowe, nie płacimy ani pojedynczej opłaty, ani tym bardziej cyklicznych subskrypcji. Gdy nawigacja od Nokii pojawiła się w wersji dla Androida (najpierw tylko dla urządzeń Samsunga, ale wyciekła wersja działała także na innym sprzęcie) kwestia ta została wyrównana. Teraz doszło do tego, że role się odwrócił, bo to mobilny Windows wydaje się niechciany i najbardziej na tej sytuacji poszkodowany.

Oczywiście użytkownicy trzeciej najpopularniejszej platformy mobilnej nie powinni przez tę decyzję planować natychmiastowej migracji na Androida lub iOS. Dostarczaniem odpowiedniego oprogramowania i aktualizowaniem map zajmie się Microsoft. Możliwe rozwiązanie to wykupienie od Nokii licencji, lub zlecenie jej dalszych aktualizacji za odpowiednią opłatą. Jest to rozwiązanie bardzo prawdopodobne, bo przecież korporacja ma obecnie na głowie wiele ważnych projektów z nową odsłona Windowsa na czele. Jeżeli Microsoft odpowiednio to rozegra, wszystko zostanie „po staremu”. W przeciwnym wypadku będzie miał problem, bo jego niezbyt popularny system zostanie dodatkowo osłabiony.

Aktualizacja 2014.12.18, 22:37

Nokia zdementowała informacje przekazywane przez dziennik ITViiko. Według pracowników działu zajmującego się tworzeniem map HERE, platforma Windows Phone będzie nadal wspierana, a aplikacje nawigacyjne na nią dostępne aktualizowane w celu zapewnienia kompatybilności z nowymi wersjami.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)