Nokia porzuca OZO VR, zajmie się elektroniką medyczną

Nokia porzuca OZO VR, zajmie się elektroniką medyczną

Nokia porzuca OZO VR, zajmie się elektroniką medyczną
10.10.2017 13:00

Nokia kolejny raz zmienia profil swojej działalności. Przedsiębiorstwo, które przeszło drogę od tartaku, przez fabrykę wyrobów gumowych po lidera branży telekomunikacyjnej, zamierza odrzucić kolejny kierunek rozwoju.

Nokia Technologies nie będzie już rozwijać kamer OZO dla wirtualnej rzeczywistości, gdyż rynek ten rozwija się wolniej niż oczekiwano. Zamiast tego Nokia bardziej skupi się na technikach ochrony zdrowia i licencjonowaniem swoich licznych patentów. Priorytetem jest mocne zaznaczenie obecności na rynku cyfrowego zdrowia.

Kamery nokia OZO VR debiutowały w 2015 roku. Wtedy wydawało się, że Nokia zrezygnowała z budowania sprzętu konsumenckiego (o ile można nazwać „konsumencką” kamerę kosztującą 60 tysięcy dolarów). Oddział odpowiedzialny za telefony komórkowe i elektronikę użytkową został sprzedany Microsoftowi, który z resztą nie dał rady go uratować.

Obraz

OZO miały być najlepszymi kamerami VR dostępnymi na rynku i nawet jeśli rzeczywiście tak było, nie odniosły sukcesu. Choć powstało kilka atrakcyjnych filmów, jak taneczna kontynuacja „50 twarzy Greya” i „Pete's Dragon” Disney'a, wciąż popularność materiałów VR jest zbyt mała, by opłacało się inwestować w OZO VR i powiązane z nim oprogramowanie. Jeśli ktoś kupił już kamerę OZO VR wciąż będzie otrzymywał wsparcie od Nokia Technologies, ale nie należy spodziewać się żadnych nowości.

Inwestycje w VR odbiły się też na losach patentów związanych z fotografią. Oddział Nokia Technologies popędził na złamanie karku w kierunku VR, zostawiając smartfonową fotografię w tyle. Tymczasem reszta świata, zamiast rozwijać dedykowany sprzęt dla VR, poszła w kierunku wykorzystywania znanych już urządzeń do zabaw w wirtualnej rzeczywistości przy relatywnie niedużym nakładzie pieniężnym.

Ruch ten wiąże się ze zwolnieniami. Pracę straci do 310 osób, głównie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i FInlandii. Jednostka Nokia Technologies, zajmująca się zdrowiem i VR, liczy obecnie 1090 pracowników i zostanie uszczuplona o 35%. Gregory Lee, kierujący Nokia Technologies, zapowiedział, że jeśli zmiany będą miały wpływ na pracowników, otrzymają oni niezbędne wsparcie.

Kolejnym krokiem w planach Nokii jest inwestycja w elektroniczny sprzęt, pomagający zadbać o zdrowie. Pierwszym krokiem w tym kierunku było przejęcie firmy Withings – producenta monitorów aktywności, wag, aparatów do mierzenia ciśnienia i tym podobnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)