Notatnik nie będzie już elementem Windows 10. Zmiana już w aktualizacji Sun Valley

fot. Oskar Ziomek
fot. Oskar Ziomek
Arkadiusz Stando

22.03.2021 15:45

W testowej wersji Windows 10 Build 21337 Notatnik stał się odrębnym narzędziem. Te zmiany mają wejść w życie wraz z aktualizacją 21H2 "Sun Valley". Microsoft już wcześniej zapowiadał oddzielenie niektórych aplikacji od systemu Windows 10.

Testerzy już od kilku dni mogą pobrać Windows 10 Build 21337 z kanału deweloperskiego. Jest to pierwsza wersja systemu, w której Notatnik staje się osobną aplikacją. Wraz z nim, do Microsoft Store trafiły między innymi Windows Terminal czy Power Automate Desktop.

Notatnik znika ze standardowego pakietu Windowsa, czyli przestaje być aplikacją systemową. Celem takiego rozwiązania jest możliwość dostarczania szybszych aktualizacji. Deweloperzy planują także rozwinąć Notatnik o nowe funkcje. Prawdopodobnie począwszy od wersji Windows 10 21H2, znanej jako "Sun Valley", w przypadku czystej instalacji systemu, Notatnik będzie trzeba pobrać z Microsoft store.

Pewne jest natomiast, że w wersji Windows 10 21H2 wszystkie aktualizacje Notatnika będą dostępne już z poziomu Microsoft Store. Z kolei we wcześniejszej kompilacji 21332 w analogiczny sposób potraktowano aplikacje Paint 3D i Przeglądarkę 3D. Microsoft zaczął wreszcie pojmować, że dodawanie na siłę aplikacji, których nie chcą użytkownicy, po prostu nie ma sensu.Notatnik zostanie też przeniesiony z folderu "Akcesoria" i znajdziemy go w Menu Startu. Niewykluczone, że w program otrzyma wkrótce nowe funkcje, skoro staje się oddzielną aplikacją. Z drugiej strony pojawia się pytanie, dlaczego Microsoft miałby chcieć rozwijać tak prosty edytor tekstowy, którego nie zmieniał od lat?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (220)